T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Afrika Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Cezayir
Cezayir

Cezayir

Nüfus

41.657.488

Başkent

Cezayir

Para Birimi

Cezayir Dinarı (DZD)

Ticaret Hacmi

2,73 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

% 99

GSYH/KB (Nominal)

15.200 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Cezayir'in nüfusu 40 milyon olup nüfusun 39,6 milyonu (%99) Müslümanlardan oluşmaktadır. Söz konusu ülke İİT ve SMIIC üyesidir. Cezayir, SMIIC Standardizasyon Konseyi ve Akreditasyon Konseyinde ve ayrıca, Helal Gıda (TC1), Helal Kozmetik (TC2), Helal Hizmetler (TC3), Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji (TC4), Turizm ve İlgili Hizmetler (TC5), Tarım Ürünleri (TC6), Tekstil ve İlgili Ürünler (TC9) teknik komitelerinde de yer almaktadır.
 
Cezayir gıda pazarında ürünlerin İsrail’de üretilip üretilmediği veya ithal edilirken söz konusu ülke bağlantılı olup olmadığı ile ürünlerin İslami şartlara uygun olup olmadığı önem arz etmektedir. Cezayir piyasasında yer alan ambalajlı gıda ürünlerine ait etiketlerde ürünlerin içerisinde domuz ürünü olup olmadığının belirtilmesi nedeniyle tüketicilerin helal gıdaya hassasiyet gösterdikleri anlaşılmaktadır.

 
Gıda maddeleri için Haziran 2016’da helal belgelendirme zorunluluğu getirilmiştir. Cezayir Ticaret Bakanlığı tarafından helal sertifikası aranacak gıdaların listesinin açıklanacağı belirtilmiştir. Bu çerçevede, Cezayir Ticaret Bakanlığı, Sanayi Bakanlığı, Diyanet İşleri Bakanlığı ve Tarım Bakanlığı yetkililerinden oluşan komisyon helal belgelendirilmesine ilişkin düzenlemenin oluşturulması için görevlendirilmiştir. Ülkede helal alanında yetkili kuruluşlar Cezayir Standardizasyon Kurumu (Institut Algérien de Normalisation-IANOR) ve Cezayir Akreditasyon Kurumu’dur(L'Organisme Algérien d'Accréditation-ALGERAC).
 
Cezayir’in içinde bulunduğu ekonomik sıkıntılar nedeniyle genel ithalatı azaltıcı önlemler alınmıştır. Bu önlemler çerçevesinde, 2018 yılı içinde gıda maddelerinin de bulunduğu 851 ürünün ithalatı yasaklanmıştır. Söz konusu yasak, sadece ülkemize yönelik değil tüm ülkelere yönelik olarak uygulanmaktadır. Bu itibarla, bu yasakların kalkması ihracatımızı olumlu yönde etkileyecektir.
 
İhracatçı ülkelerde düzenlenen helal belgelerine ilişkin olarak, SMIIC üyesi ülke kuruluşları tarafından düzenlenen helal belgelerinin kabul göreceği hususu Cezayir tarafından prensipte kabul edilmiştir. Ancak, yetkili kuruluş olarak IANOR bu konuda ilgili akreditasyon kuruluşlarıyla anlaşmalar yapacak ve Cezayir’de hangi kuruluşlar tarafından verilen belgelerin kabul edileceği hususu açıklığa kavuşturulacaktır.
 
 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
   
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.