T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
 1. Ana Sayfa
 2. Afrika Kıtası
 3. Dış İlişkiler
 4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
 5. Fas
Fas

Fas

Nüfus

34.314.130

Başkent

Rabat

Para Birimi

Fas Dirhemi

Ticaret Hacmi

3,06 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

%99

GSYH/KB (Nominal)

8.600 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Fas’ın nüfusu yaklaşık 35 milyon olup nüfusun 34 milyonu (%97) Müslümanlardan oluşmaktadır. Bu bakımdan, söz konusu ülke helal ürünler konusunda önemli pazarlardan birisidir ve artan kişi başı geliriyle söz konusu ürünlere talebin artarak devam edeceği öngörülmektedir. Fas SMIIC üyesidir. Söz konusu ülke, SMIIC Akreditasyon Konseyi üyesi olup Helal Gıda (TC1), Helal Kozmetik (TC2), Turizm ve İlgili Hizmetler (TC5), Tarım Ürünleri (TC6),Taşımacılık (TC7), Deri ve Tabaklama Ürünleri (TC8), Tekstil ve İlgili Ürünler (TC9), Helal Yönetim Sistemleri (TC11) teknik komitelerinde üye olarak yer almaktadır.
 
Faslı gıda şirketlerinin %90’ı helal ürünler üretmektedir. 2017 yılı istatistiklerine göre, Fas gıda ürünlerinin toplam ithalatı yaklaşık 5,3 milyar ABD doları seviyesindedir. Helal ürün ithalatında ilk sırada yer alan ülkeler; İspanya, Fransa, Almanya ve İtalya’dır.
 
Şu anda Fas genelinde 7 adet helal belgeli kozmetik firması tespit edilmiştir. Söz konusu sektörde Fas temelde ithalatçı bir ülkedir. Bu alanda Fas, sadece ABD’den yaklaşık 4,5 milyon ABD dolarlık ithalat gerçekleştirmektedir.
 
Ülkede 2017 yılından itibaren İslami bankacılık faaliyetleri başlamıştır. Söz konusu ülke bu çerçevede körfez ülkeleri, Malezya ve Endonezya gibi ülkelerden 3 milyar ila 7 milyar ABD doları arasında İslami finans yatırımı beklemektedir. Helal turizm konusunda ise Fas, dünya genelinde 7. sırada yer almaktadır.
 
Fas Standardizasyon Kurumu (Institut Marocain de Normalisation – IMANOR), Fas Gıda Ürünleri Sağlık Güvenliği Ulusal Ofisi (Office National de Sécurité Sanitaire des Produits Alimentaires – ONSSA) ile birlikte sadece ithal edilen hayvansal kökenli ürünlerin helal olup olmadıklarının zorunlu kontrolünü yapmaktadır. Kozmetik ürünleri için helal sertifikası zorunlu tutulmamakla birlikte tüketiciler helal ürünleri tercih etmektedir.
 
Bu çerçevede;
 • IMANOR yetkilileri tarafından uygulanmakta olan zorunlu helal standartları, NM 08.0.800 ve NM 08.0.802 (NM: Norm Marocain) olarak ifade edilmiştir. Bu standartlar belirlenirken SMIIC standartlarının esas alındığı (OIC/SMICC 1 standardı baz alınmıştır) ve diğer ülke örneklerine de bakıldığı (Malaysian Halal Standart MS1500) vurgulanmıştır. Uluslararası kabul görülen diğer standartlar da uygulamada kullanılmaktadır.
 • ONSSA yetkilileri tarafından ithalatçıdan, helal sertifikası ile birlikte “helal kesim belgesi” talep edilmektedir.
 • IMANOR tarafından gıda ürünleri, kozmetik ürünleri ve turizm sektörlerinde helal belgelendirilmesi yapılmaktadır. Helal akreditasyonu konusunda ise yetkili tek kurum Sanayi Bakanlığı bünyesindeki Fas Akreditasyon Birimidir (Moroccan Accreditation Service – SEMAC). 15 Ocak 2018 itibariyle, “Alimler Yüksek Konseyi” adı verilen bir kurum ile IMANOR tarafından gıda ve kozmetik ürünlerin üretimi ilgili sektörde faaliyette bulunan kooperatiflere yönelik yeni bir helal belgelendirme sisteminin kurulduğu açıklanmıştır.
 • Turizm konusunda IMANOR tarafından çalışmalar yapıldığı bilinmektedir, yasal alt yapısı üzerinde Fas tarafından hazırlık yapılmaktadır.
 • SMIIC standartlarına uyumlu belgeler ve Malezya İslami Kalkınma Kurumu (Department of Islamic Development MalaysiaJAKIM) internet sitesinde yer alan helal belgelendirme yapan kuruluşlardan alınan belgeler de kabul edilmektedir.
 
Fas iç pazarında helal sertifikası verilme sürecinde tek yetkili kuruluş IMANOR’dur. Bir şirketin helal sertifikası talep etmesi durumunda, IMANOR’a başvurmasının akabinde yetkilendirilen denetçiler ve bir danışma komitesi mekanizmasının da içerisinde yer aldığı süreç işletilmektedir. IMANOR’un görevlendirdiği bir uzman ve beraberinde Alimler Yüksek Konseyi’nin görevlendirdiği bir uzman ile birlikte üretim yerinde yapılan denetim sonucunda düzenlenen rapora göre karar verilmektedir.
 
Diğer taraftan, SMIIC standartlarına uyumlu belgeler ve JAKIM internet sitesinde yer alan helal belgelendirme yapan kuruluşlardan alınan belgeler de kabul edilmektedir.
 
Diğer taraftan, İspanya ve Brezilya ile imzalanmış Mutabakat Zaptları (Memorandum of Understanding - MoU) bulunmaktadır. Yeni Zelanda, BAE, Sri Lanka, Suudi Arabistan ve Türkiye ile yapılan MoU’lar halen yürürlükte bulunmaktadır.
  
 • Expo Halal International (Mahal-Expo): Söz konusu fuar organizasyonu her yıl farklı bir şehirde düzenlenerek tüketicinin bu alandaki bilinçlenmesi yaygınlaştırılmaya çalışılmaktadır. (www.mahalexpo.com)
 
 • Forum Halal Maroc (FOHAM): Söz konusu kongre organizasyonu Fas Sanayi, Yatırım, Ticaret ve Sayısal Ekonomi Bakanlığı (Ministère de l’Industrie du Commerce de l’Investissement et de l’Economie Numérique), Tarım ve Deniz Balıkçılığı Bakanlığı (Ministère de l'Agriculture et de la Pêche Maritime) ve IMANOR ortak organizasyonunda Fas’ın Rabat şehrinde düzenlenmektedir.
 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.