T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Afrika Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Güney Afrika
Güney Afrika

Güney Afrika

Nüfus

55.380.210

Başkent

Cape Town, Pretorya, Bloemfontein

Para Birimi

Güney Afrika Randı

Ticaret Hacmi

1,32 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

%1,9

GSYH/KB (Nominal)

13.600 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Güney Afrika Cumhuriyeti’nin nüfusu 55 milyon civarında olup nüfusun %1,5-2’si Müslümandır. Söz konusu ülkede helal endüstrisi gelişmiş olduğundan bu alanda sertifikasyon uygulamaları bulunmaktadır. Anılan ülke, dünya genelindeki önemli helal belgeli ürün üreticisi ülkeler arasında yer almaktadır.
 
Bununla birlikte, söz konusu ülkenin dünyada Müslüman nüfusun yaklaşık %15’ini barındıran Afrika kıtasına açılan bir kapı olması ve kıtada en gelişmiş helal sertifikasyon uygulamalarına sahip olunması nedeniyle Güney Afrika Cumhuriyeti’nde sertifikalandırılmış helal ürünler diğer Afrika ülke pazarlarına da etmiştir. Güney Afrika Cumhuriyeti İİT ve SMIIC üyesi değildir.
 
Diğer taraftan, dünya helal piyasasındaki konumunu güçlendirmek isteyen Güney Afrika’nın West Cape eyaletinde, helal ürünlerin üretim ve uluslararası ticaretine münhasır bir serbest bölgenin kurulmasına yönelik fizibilite çalışmalarının yapıldığı da bilinmektedir. 
  
Güney Afrika Cumhuriyeti’nde helal ürün belgelendirmesi yapan 4 ana kuruluş bulunmaktadır:
 
Güney Afrika Ulusal Helal Merci (South African National Halaal Authority -SANHA):
 
Uluslararası, kar amacı gütmeyen, helal kavramının her alanda genel olarak uygulanabilmesi konusunda Müslümanları temsil eden, 1996 yılında kurulmuş bir örgüttür.
 
SANHA’nın temel amaçları arasında, yeknesak helal standartları geliştirmek, helal konusunda tüketicinin haklarını korumak, helal beslenme kuralları ve üretim usulleri çerçevesinde tüketici ve endüstriyi eğitmek, helale duyarlı kullanıcıların ilkesiz kurumlar ve girişimciler tarafından sömürülmesinin önüne geçmek, helal ürünlerin çeşitliliğini ve erişilebilirliğini artırmak, helal gereksinimlerini yerine getiren ürünleri sertifikalandırmak ve helal sertifikalı şirketlere izleme ve lojistik destek hizmeti sağlamak yer almaktadır.
 
SANHA, sığır, kanatlı hayvan ve koyun mezbahaları, fırın ürünleri, içecekler, yemek servisi, kahvaltılık gevrekler ve bebek mamaları, kozmetik, aşçılık ürünleri, süt ürünleri, gıda, genel, tıbbi ürünler, işlenmiş et ve kasap ürünleri, ham maddeler, restoranlar, atıştırmalıklar ve şekerlemeler, soya ve bitkisel ürünler ile baharat ve soslar alanlarında sertifikalandırma yapmaktadır.
 
Bağımsız Ulusal Helal Vakfı (National Independent Halaal Trust -NIHT):
 
NIHT, İslam hukuku ile müftüler ve ulema tarafından ortaya konulan bilgiler çerçevesinde helal standartları oluşturmayı hedefleyen bir vakıftır.
 
Güney Afrika Cumhuriyeti ulusal kamu otoriteleri ve JAKIM, Endonezya Ulema Konseyi (Indonesian Council of Ulema – MUI), Güney Afrika İslam Konseyi (Islamic Council of South Africa – ICSA), Birleşik Krallık Helal gıda Mercii (The United Kingdom Halaal Food Authority) başta olmak üzere birçok kuruluş NIHT tarafından gerçekleştirilen sertifikasyonu tanımaktadır.
 
Güney Afrika İslam Konseyi (Islamic Council of South Africa - ICSA):
 
Helal belgelendirmenin yanında, ICSA’nın kuruluş amaçları arasında, Müslümanların haklarını korumak ve desteklemek, İslam’ın tanıtılması için uluslararası Müslüman yapılarla işbirliği yapmak, İslami konular üzerine uluslararası seminer, konferans ve tartışmalarda yer almak ve bunları düzenlemek ve bunlara Güney Afrika Müslümanları adına katkı sağlamak yer almaktadır.
 
Müslüman Yargı Konseyi Helal Vakfı (Muslim Judicial Council Halaal Trust - MJCHT):
 
MJHT’nin amaçları arasında, Güney Afrika Cumhuriyeti’nde ve ülke sınırlarının ötesinde helal gıda arz sürecinden yararlanan tüketicilerin memnun kalmasını sağlamak, küresel helal endüstrisinde anlamlı bir pazar payına sahip olmak, helal endüstrisinin tüm tarafları verimli olabilecek bir müşteri hizmeti sunmak yer almaktadır.
 
Söz konusu vakıf, tüm süreçlerin “helal zinciri” çerçevesinde kontrol edilmesinin, izlenmesinin, incelenmesinin, denetlenmesinin ve teftiş edilmesinin garanti edilmesi ve tüm helal gerekliliklerin yerine getirilmesinin ardından sertifikasyon gerçekleştirmektedir.
 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.