T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Asya Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Kazakistan
Kazakistan

Kazakistan

Nüfus

18.744.548

Başkent

Nur Sultan

Para Birimi

Kazakistan Tengesi

Ticaret Hacmi

2,3 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

%70,2

GSYH/KB (Nominal)

26.300 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
2019 yılı içerisinde SMIIC’e üye olan Kazakistan’ın güncel verilere göre nüfusu yaklaşık olarak 18 milyondur. Nüfusun yaklaşık olarak %70’inin Müslüman olduğu dikkate alındığında, ülkede yaklaşık 13 milyon Müslümanın yaşadığı tahmin edilmektedir. Ayrıca, Çin’in Kazakistan’a sınırı olan kuzey doğu bölgelerinde 20 milyondan fazla Müslüman nüfus yaşamaktadır.
 
1995 yılında İİT’ye üye olan Kazakistan’da bu dönemden itibaren “helal” uygulamaları ile ilgili çalışmalar başlamıştır. Bu çerçevede, helal konusunda çalışmalar 2006 yılında Kazakistan Helal Ürün Sanayi Derneğinin kurulmasıyla ilk defa bir sivil toplum kuruluşu tarafından organize edilmeye başlanmıştır. Kazakistan genelinde 2017 yılı sonunda 3 milyar ABD doları değerinde helal sertifikalı ürün satışı yapıldığı tahmin edilmektedir
  
Kazakistan’da helal belgesi zorunlu tutulmamaktadır. Kazakistan Cumhuriyeti Din İşleri ve Sivil Toplum Bakanlığı bünyesinde faaliyet gösteren Helal Ürünlerin Sertifikasyonu Bölümü, devletin resmi anlamda “helal uygulamaları” alanından sorumlu birimidir.
 
Kazakistan’da helal uygulamamaları ihtiyari olmasına rağmen söz konusu ülke tarafından ulusal helal standartları oluşturulmak istenmekte ve bu çerçevede SMIIC helal standartlarının temel alınmasına yönelik çalışmalar yapılmaktadır. Söz konusu ülkede, 80 adet belgelendirme kuruluşu arasında 2 kuruluş helal belgelendirme yapmaktadır.
 
2000’li yılların başında sadece 8 adet helal gıda sertifikalı firma faaliyette iken; günümüzde 600’ün üzerinde helal gıda sertifikalı firma faaliyet göstermektedir.
  
Kazakistan’ın Almatı şehrinde her yıl düzenlenen “World Food Kazakhstan” Fuarı helal gıda ürünlerinin sergilenmesi çerçevesinde en önemli etkinliktir.
 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
  
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.