T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Asya Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Kırgızistan
Kırgızistan

Kırgızistan

Nüfus

5.849.296

Başkent

Bişkek

Para Birimi

Kırgizistan Somu

Ticaret Hacmi

519,3 milyon ABD$

Müslümanların Oranı

%90

GSYH/KB (Nominal)

3.700 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER

6,2 milyon nüfusa sahip Kırgızistan'da Müslüman nüfus toplam nüfusun %80’ini (5 milyon) oluşturmaktadır. Kırgızistan’da helal ürün konsepti tam olarak yerleşmediği için tüketiciler açısından bu konuda oturmuş bir satın alma alışkanlığı bulunmamaktadır. Ancak, tüketicilerin satın alma kararı sürecinde çoğu zaman malın üstünde helal ibaresinin olması etkilidir.
 
Kırgızistan helal belgelendirilmesi hususlarının yanı sıra, teknik düzenlemeler ve kalite altyapısı alanlarında da henüz yeterince gelişmemiş durumdadır. Kırgızistan, İİT ve SMIIC üyesidir.
  
Kırgızistan’da iç ve dış pazarda helal belgesi sunulması zorunluluğu bulunmamaktadır. İç pazarda faaliyet gösteren şirketler tarafından helal gıda belgesinin alınması isteğe bağlı bir uygulamadır. Kırgızistan, BDT ve Avrasya Ekonomik Birliği ülkeleri arasında ilk olarak SMIIC standartlarını kabul eden ülkedir. 2018 yılı ilk çeyreği itibariyle, Kırgız Milli Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (Kyrgystandard), 12 şirkete helal belgesi vermiş ve 35 şirket ise değerlendirme aşamasında bulunmaktadır. Helal sertifikası en çok et ve et ürünleri için talep edilmektedir. Et ve et ürünleri üreticilerinden helal sertifikası yanı sıra veterinerlik müfettişliği kontrol belgesi ve kesimhane ile ilgili belgeler de talep edilmektedir.
 
Helal belgelendirme yetkisi yasal olarak özel sektöre de verilmiştir. Helal belgelendirme alanında aktif olarak çalışan Kırgızistan Helal Endüstrisi Kalkınma Merkezi tarafından 80 şirkete helal belgesi verilmiştir. Söz konusu merkez, Avrasya Ekonomik Birliği kapsamında Rusya, Kazakistan ve Kırgızistan temsilcilerinden oluşan Helal Kurumu’nca kabul edilen standartları uygulamaktadır.
 
Ülkede kullanılan helal standartları aşağıda yer almaktadır;
 
  • Malezya iyi yönetim uygulamaları ve İyi Hijyen Uygulamaları (Good Hygenic Practices - GHP) taleplerini de içeren KMS 1500:2011 “Helal ürünleri üretimi, hazırlanması, işlenmesi ve saklanmasına ilişkin Kılavuz”.
  • KMC TSOIC/SMIIC 2: 2011 “Helal Belgelendirme Organları İçin Kılavuz”.
 Kırgızistan’da Ekonomi Bakanlığı’na bağlı Kırgız Akreditasyon Merkezi faaliyet göstermekte ve helal belgelendirme kuruluşlarının akreditasyonunu da yapmaktadır. Ancak bugüne kadar, helal belgelendirme konusunda akreditasyon başvurusu olmamıştır. Helal belgelendirme kurumlarının akreditasyonu işlemlerinin tek çatı altında Kırgız Akreditasyon Merkezinde yer almasına yönelik çalışmalar devam etmektedir.
  
Helal alanında, özel kurumlar tarafından küçük çaplı fuarlar düzenlenmiştir. 16-19 Nisan 2019’da Bişkek’te düzenlenen
Food Expo fuarı kapsamında da helal ürünler ele alınmıştır.
 
İSTATİSTİKLER
   
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
Etkinlik Takvimi
Mevzuat
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
   

 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.