T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Asya Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Tayland Krallığı
Tayland Krallığı

Tayland Krallığı

Nüfus

68.615.858

Başkent

Bangkok

Para Birimi

Baht (฿) (THB)

Ticaret Hacmi

1,41 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

% 4,3

GSYH/KB (Nominal)

7.607 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER

Tayland Krallığı nüfusunun % 10’una yakınını Müslümanlar oluşturmasına karşın helal endüstrisi alanında Dünya’nın önde gelen ülkeleri arasında yer almaktadır. Ülkenin toplam gıda ihracatının % 20’s helal belgeli olup, Müslüman çoğunluklu pazarlara yönelik ihracatın artırılması ülkenin temel ticaret politikaları arasında yer almaktadır. Tayland ülkede bir helal ekosistem oluşturarak hâlihazırda ülkeye gelen yıllık 35milyon turistin % 14,3’üne tekabül eden 5 milyon helal turizm müşterisi turist sayısını da artırmak istemektedir.

Tayland, helal gıda ürünlerinin ihracatını artırmak ve “Dünya'nın Mutfağına Doğru Tayland” politikasını gerçekleştirmek için; Tayland Helal gıda ürünlerinin kalitesine yönelik Müslüman ithalatçı ülkeler arasında olumlu algı oluşturma stratejisine yönelmiştir. Bu amaçla, hükümet, Tayland'daki Müslüman tüketiciyi koruma faaliyetlerinin yanı sıra standardizasyonunun yükseltilmesi için güçlü mali ve teknik destekler sağlamaktadır.

Ülkede Helal Belgelendirme zorunlu olmamakla birlikte, piyasaya arz edilmek, ihraç ve ithal edilmek istenen helal iddiasındaki ürün ve hizmetler Tayland’da yasal statüye sahip Şeyh-ül İslamlık bünyesindeki Tayland Merkezi İslam Konseyi (CICOT) tarafından Tayland Helal Standardı kapsamında belgelendirilmek durumundadır. Belgeli ürünler ilgili teknik düzenlemede belirtilen helal logosunu ambalajları üzerinde taşımak zorundadır.  CICOT tarafından yapılan piyasa gözetimi ve denetimi faaliyetleri kapsamında uygunsuzluk tespit edilmesi halinde Tayland Ticaret Bakanlığınca cezai müeyyide de uygulanmaktadır.


 
İSTATİSTİKLER
   
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
Etkinlik Takvimi
Mevzuat

CICOT

Takvim detayı için tıklayınız.

İslami Örgütün Yönetimi ile ilgili Kraliyet Kanunu
    CICOT Organiasyon Şeması
    Tayland Helal Gıda Standardı
    CICOT Helal İşler Yönetmeliği
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.