T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Avusturya
 Avusturya

Avusturya

Nüfus

8.793.370

Başkent

Viyana

Para Birimi

Avro (€)

Ticaret Hacmi

2,59 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

% 4,2

GSYH/KB (Nominal)

50.000 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Toplam nüfusun 8,7 milyon olduğu Avusturya’da 2017 yılı itibariyle yaklaşık nüfusun %8’ini Müslümanlar oluşturmaktadır. Ülkede yaşayan yaklaşık 700 bin Müslümanın helal belgeli ürünlere yönelik farkındalığının yüksek olduğu tahmin edilmektedir. Avusturya’nın hizmet alınan birçok kamusal alanında (okul, hastane, askeriye vb.) helal gıda ve diğer helal ürünler bulunmamaktadır.
 
Helal ürün pazarından özellikle Türkiye kökenli işletmelerin büyük pay aldıkları görülmektedir. Son 2 yılda yaşanan göç akımı nedeniyle artan Müslüman nüfus da göz önüne alındığında, helal ürün arayışının arttığı ve Müslüman nüfusun et ihtiyacını helal kesim belgeli yerlerden karşıladığı görülmektedir. Helal ürün sektöründeki hareketliliğin neticesinde Avusturya’nın süpermarket zincirlerinden bazılarında da helal ürün satılmaya başlanmıştır.
 
Avusturya’da 2004 yılında yürürlüğe giren hayvanları koruma kanununda, Müslüman ve Yahudi inançlarına göre kesim kuralları da düzenlenmiş olup toplulukların dini inançları çerçevesinde kesim yapmaları yasal güvence altına alınmıştır.
 
Avusturya’da helal belgelendirmesi zorunlu değildir. Ancak helal belgelendirmeye dair düzenlemeler/standartlar mevcuttur. Avusturya’da helal sertifikası düzenleyen bazı özel kuruluşların yanında Avusturya İslam Birliği (Islamische Glaubensgemeinschaft Österreich - IGGÖ), helal sertifika almak isteyen firmalara danışmanlık hizmeti vermenin yanı sıra, kesim ve et işleme tesisleri ile ürünlerin denetlenmesi sonrasında başarılı olan işletmelere helal sertifikası düzenlemektedir. Ayrıca, kesim yapacak kişilere de helal sertifikası düzenlenmekte olup bu bağlamda 2018 yılında 60 kişiye helal kesim konusunda sertifika düzenlenmiştir. Düzenlenen sertifikaların süreleri en fazla 1 yıl ile sınırlı olup uzatma opsiyonu bulunmaktadır. Bunun dışında, ihtiyaçlara göre (Kurban Bayramı gibi) günlük olarak da helal sertifikası düzenlenmesi mümkündür. IGGÖ verilerine göre, kurum tarafından 38 işletmenin başvurusu üzerine helal sertifikası düzenlenmiş olup bu işletmelerin cirosu yaklaşık 180 milyon avro olarak tahmin edilmektedir. Bu işletmelerin çoğunluğu gıda ve gıda yan sanayine ait işletmelerden oluşmaktadır.
 
IGGÖ, SMIIC ile helal kesim sertifika düzenleme şartlarının standartlaştırılarak tüm ülkelerde aynı olması için görüşmelerde bulunmaktadır.
 
Diğer taraftan, Avusturya İslami Bilgi ve Belge Merkezi de (Das Islamische Informationsund Dokumentationszentrum Österreich - IIDZ-Austria) helal sertifikası düzenlemekte olup “ONR 14200/14201” standardı, “Helal Belgelendirme Kuralları” adı altında yürürlüğe girmiştir. Kuruluş, Avusturya’da helal sertifika almak isteyen firmalara danışmanlık, eğitim vermek gibi çalışmalar yapmakta ve ulusal nitelikteki “ONR 14200/14201” sertifikasının yanında, uluslararası nitelikteki “GSO – 2055:2015”, “MS 1500:2009”, MUIS Helal Standartları sertifikaları düzenlemektedir.
 
Helal kesim sertifikası almak için Kritik Kontrol Noktaları Tehlike Analizi (Hazard Analysis and Critical Control Points - HACCP) ve Avrupa Birliği gıda sağlık ve hijyen şartlarının da yerine getirilmesi (kesim ortamının temiz olması, hayvanların sağlıklı ortamda yetişmiş olması gibi) gerekmektedir.
 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
 
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
   
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.