T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Birleşik Krallık
Birleşik Krallık

Birleşik Krallık

Nüfus

65.105.246

Başkent

Londra

Para Birimi

İngiliz Paundu (GBP)

Ticaret Hacmi

16.3 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

% 4,4

GSYH/KB (Nominal)

44.300 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
2011 yılında gerçekleşen ve toplumdaki din dağılımına ilişkin veri içeren son nüfus sayımına göre Birleşik Krallık’taki Müslüman nüfus (2,8 milyon) ülke nüfusunun (63,2 milyon) %4,4’ünü oluşturmaktadır. Diğer taraftan, resmi olmayan kaynaklar tarafından yapılan tahminler, Müslüman nüfusun 2016 yılında toplam nüfusun %6,3’üne tekabül eden 4,1 milyona ulaştığını bildirmektedir. Doğum oranı ve farklı göç projeksiyonları dikkate alındığında İngiltere’deki Müslüman nüfus oranının 2050 yılında %9,2 ve %17,2 arasında yer alacağı ifade edilmektedir.
 
Kamuya açık kaynaklarda Birleşik Krallık’taki helal gıda sektörüne ilişkin kesin veri bulunmamakla birlikte, Birleşik Krallık’ta yaşayan Müslümanların gıda ve içecek harcamaları 2014 yılında 6,3 milyar ABD doları olarak gerçekleşmiştir. Helal pazarının diğer tüketici ürünlerini de kapsadığı göz önüne alındığında bu rakamın çok daha yüksek olduğu düşünülmektedir.
 
Helal ürün ithalatında AB ülkeleri ön plana çıkmaktadır. Ayrıca Birleşik Krallık’ın önemli oranda kırmızı et ithal ettiği Yeni Zelanda’dan yapılan bu ithalatın içerisinde helal et ithalatı da bulunmaktadır. Ancak, bu ürünler yaygın süpermarketlerde de helal işaretli olarak satılmamaktadır.
 
 
İngiltere’de helal belgelendirmesi zorunlu değildir. Ülkenin standardizasyon kuruluşu olan İngiliz Standartlar Enstitüsü (The British Standards Institution – BSI) tarafından yayımlanmış bir helal standardı bulunmamakta olup İngiltere’de yer alan kurumlar helal belgelendirmesine ilişkin farklı sertifikasyon uygulamaktadır. Helal belgelendirmesi alanında faaliyet gösteren kuruluşlar:
 
 
Bu kuruluşların yurt dışındaki helal kurumlarıyla ilişkisi ve karşılıklı tanıma prosedürleri bulunmaktadır. Örneğin, Halal Authority Board helal standartları konusunda dünya çapında faaliyet göstermektedir.
 
Malezya ve Endonezya'ya ihraç edilecek ürünler, Helal Gıda Kurumu (Halal Food Authority - HFA) veya Avrupa Helal Sertifikasyon Kurumu (önceden Müslüman Gıda Kurulu / HCE) tarafından belgelendirilmektedir. HCE et ve et ürünleri dışındaki gıda ürünlerini belgelendirmektedir. Helal İzleme Komitesi (Halal Monitoring Committee - HMC) ise Birleşik Krallık’taki sersemletme olmaksızın hayvan kesimini belgelendiren en büyük belgelendirme kuruluşudur. Ancak HMC tarafından verilen belgeler yalnızca BAE tarafından tanınmaktadır.
 
Birleşik Krallık Akreditasyon Hizmeti (UK Accreditation Service – UKAS), Birleşik Krallık hükümeti tarafından tanınan tek ulusal akreditasyon kurumu olup, Mayıs 2016’da kuruluşuna Birleşik Arap Emirlikleri’nin öncülük ettiği IHAF’ın üyesi olmuş ve helal belgelendirmesine ilişkin çalışmalarını bu kurum bünyesinde devam ettirdiğini açıklamıştır. Diğer taraftan, Birleşik Krallık’taki helal belgelendirme kuruluşlarının bir kısmı yabancı ülkelerdeki kurumlar tarafından tanınmakta, ancak henüz UKAS tarafından denetlenmemektedir. UKAS’ın IHAF üyeliği önümüzdeki dönemde helal belgelendirmesine dair düzenleme/standartlar oluşmasının ve helal belgelendirmesi alanında faaliyet gösteren kuruluşların UKAS tarafından akredite edilmesinin önünü açacak bir gelişme olarak değerlendirilebilir. Bununla beraber, Birleşik Krallık’ın AB’den ayrılması sonrasında UKAS’ın Avrupa Akreditasyon Birliği (European Accreditation – EA) üyeliğinden ayrılması halinde doğrudan helal konusunda belgelendirme yapabilmesinin de yolunun açılabileceği değerlendirilmektedir.
 
 
Birleşik Krallık’ta helal alanında düzenlenen organizasyonlar aşağıda sıralanmaktadır.
 
 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.