T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. İspanya
İspanya

İspanya

Nüfus

49.331.076

Başkent

Madrid

Para Birimi

Euro

Ticaret Hacmi

12,9 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

%4

GSYH/KB (Nominal)

38.400 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
İspanya’da nüfusun %4’ünü oluşturan yaklaşık 2 milyon Müslüman yaşamaktadır. Müslüman nüfusu Fas, Pakistan, Cezayir, Senegal ve Nijerya’dan gelen göçmenler oluşturmaktadır.
 
İspanyol ihracatçılarının başlıca helal ürün pazarları Cezayir, Fas, Kuveyt ve Suudi Arabistan’dır. Sektörel açıdan ise et ve et ürünleri ihracatı öne çıkmaktadır.
 
Bunun yanı sıra helal ve Müslüman dostu turizm konseptli turizm faaliyetleri de yaygındır. Bu şekilde hizmet veren firma ve işletmelerin yer aldığı veri tabanına http://www.halalinternationaltourism.org/ adresinden ulaşılmaktadır.
 
İİT ve SMIIC üyesi olmayan İspanya’da devlet tarafından tanınan helal belgelendirme kuruluşları Instituto Halal de Junta Islámica, Halal Consulting, Halal Food & Quality ile Safety Horizon adlı kuruluşlardır.
 
İspanya genelinde uygulanan 17/2001 sayı ve 7 Aralık 2001 tarihli Marka Kanunu kapsamında helal sertifikasyonu açısından Helal Garanti Markası (Marca de Garantia Halal) düzenlemesi gıda ürünleri yanında gıda dışı ürün ve hizmetleri de kapsamak üzere geçerlidir. Anılan belge Helal Enstitüsü (Instituto Halal) tarafından düzenlenmektedir.
 
Instituto Halal tarafından verilen garanti markasını tanıyan ülke ve kuruluşlar; Birleşik Arap Emirlikleri, Endonezya (Halal MUI),  Kanada (ISNA), Singapur, Avrupa İslam Konseyi,  Arjantin İslam Merkezi, Meksika İslam Merkezi ve Şili İslam Merkezidir.
 
Instituto Halal, ağırlıklı olarak ihracatçı firmalarla çalışmaktadır ve şu ana kadar çeşitli sektörlerden 400 İspanyol firmasına helal sertifikası verilmiştir. Söz konusu kuruluş ile TSE arasında diyalog ve işbirliği devam etmekte olup, iki kurum arasında henüz resmi bir anlaşma imzalanmamıştır.
 
Halal Food & Quality firması ise belirli ürünlerde helal belgesi düzenlemektedir. Halal Food & Quality garanti markasını tanıyanlar; Muslim Relief, Cezayir Tarım Bakanlığı, Hayvancılık Birimi ile İslami Ekonomi ve Finans Araştırmaları Merkezi’dir.
 
Halal Food & Quality garanti markasının devam eden başvuruları arasında JAKIM, EIAC ve IMANOR da yer almaktadır.
 
Halal Food & Quality tarafından verilen belgeler ise et ürünleri için Malezya, Endonezya ve Birleşik Arap Emirlikleri dışındaki ülkelerin, et ürünleri dışındaki ürünler için ise Malezya ve Endonezya hariç diğer ülkelerin ilgili kuruluşlarınca tanınmaktadır.
  
Ambar Connect adlı danışmanlık firması tarafından 17 – 19 Eylül 2019 tarihlerinde İspanya’nın başkenti Madrid’de helal ürün ve hizmet sunan firmaların katılımı ile Expo Halal 2019 düzenlenecektir. (expohalal.com, ambarconnect.com)

 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.