T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. İtalya
İtalya

İtalya

Nüfus

62.246.674

Başkent

Roma

Para Birimi

Euro

Ticaret Hacmi

19,1 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

%3,7

GSYH/KB (Nominal)

38.200 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
İtalya’nın Müslüman nüfus sayısı yaklaşık 1,8 milyondur. İtalya, İİT ve SMIIC üyesi değildir. Gayrimüslim İtalyan tüketiciler, son dönemde helal sertifikalı ürünleri daha kaliteli ürünler olarak değerlendirmeye başlamıştır. Dolayısıyla, helal ürünlerin sadece etnik ve düşük kaliteli ürünler olduğu algısı son yıllarda değişmeye başlamıştır.
 
Helal ürünlerin en fazla ithal edildiği ülkelerin başında, BAE, Katar, Malezya, İngiltere, Fransa, Fas ve Singapur gelmektedir.
  
İtalya’da helal belgelendirme zorunluluğu bulunmamaktadır. Helal belgelendirmesi alanında faaliyet gösteren kamu otoritesi mevcut değildir. Uluslararası düzeyde geçerliliği olan helal belgesi düzenleyebilen İtalya’da tanınmış özel kuruluşlar ise aşağıda yer almaktadır: 
 
 
Devlet düzeyinde helal belgelendirmesine dair herhangi bir düzenleme ya da standart mevcut değildir. Dolayısıyla, Helal İtalya, İtalyan İslami Topluluğu (Comunità Religiosa Islamica Italiana – COREIS) tarafından yayınlanan sertifikasyon standartlarını referans almaktadır.
 
Helal İtalya sertifikası, Malezya, Singapur, Birleşik Arap Emirlikleri ve diğer KİK ülkelerinde resmi ve kurumsal düzeyde tanınmaktadır.
 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.