T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Romanya
Romanya

Romanya

Nüfus

21.457.116

Başkent

Bükreş

Para Birimi

Roman Leyi

Ticaret Hacmi

6,84 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

%0,6

GSYH/KB (Nominal)

24.600 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
20 milyona yakın nüfusa sahip Romanya’da yaklaşık 80 bin Müslüman yaşamaktadır. İİT üyesi olmayan ülkede helal belgeli ürünlerin, Müslüman nüfus tarafından tercih edilebileceği değerlendirilmektedir. Ayrıca, helal gıdanın daha iyi ve kontrollü şartlarda üretildiği algısı nedeniyle bilinçli tüketiciler tarafından da tercih sebebi olacağı düşünülmektedir.
Romanya’da helal belgelendirmesi zorunlu değildir fakat bir ürüne “Helal” damgası vurulması için Romanya Din İşleri Devlet Sekreterliğine bağlı Romanya Müftülüğünün onayı gerekmektedir.
 
Romanya’da helal gıdaya ilişkin özel bir mevzuat yoktur ancak Müftülüğün helal gıdalara ilişkin belgeleri onaylama ve denetim yapma yetkisi vardır.
 
Romanya Ulusal Sağlık, Veteriner ve Gıda Güvenliği Kurumu (ANSVSA) ithal edilen ürünleri menşe ve ürün tipine göre kontrol etmekte olup, kesimin helal şartlar altında yapılıp yapılmadığını kontrol etmemektedir. Ancak, Romanya Din İşleri Devlet Sekreterliğine bağlı Romanya Müftülüğünün, ihtiyaç duyulduğunda helal gıda sertifikasını onaylamak için kesim yerlerini kontrol etme yetkisi vardır.

 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.