T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Afrika Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Mısır
Mısır

Mısır

Nüfus

104.124.440 (Temmuz 2020 tah.)

Başkent

Kahire

Para Birimi

Mısır Lirası

Ticaret Hacmi

Müslümanların Oranı

% 90

GSYH/KB (Nominal)

2,943 ABD$ (2019 tah.)

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT – Organisation of Islamic Cooperation - OIC) ve İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC – The Standards and Metrology Institute for Islamic Countries) üyesi olan Mısır’ın 100 milyona yaklaşan nüfusunun %90’ına yakını Müslümandır. Mısır’ı SMIIC’te Mısır Kalite Kontrol ve Standardizasyon Teşkilatı (EOS) temsil etmektedir. Mısır, Helal Gıda (TC 1), Helal Kozmetik (TC 2), Tarımsal Ürünler (TC 6), Terminoloji (TC 15) ve Elişi (TC 17) teknik komiteleri ile Uygunluk Değerlendirme Standartları Komitesinde (CCA) yer almaktadır. Mısır ayrıca, SMIIC Akreditasyon Konseyi üyesidir.
 
Mısır’ın canlı hayvan ve et ithalatında başı çeken ülkeler Brezilya, Hindistan, Sudan ve Paraguay iken ABD’nin büyükbaş sakatat konusundaki en büyük ihraç pazarı da Mısır’dır. Diğer taraftan, Mısır 1990’lardan bu yana salgın hayvan hastalıkları nedeniyle AB üyesi ülkelerden et ithalatını yasaklamışken, artan ihtiyaca binaen 2017 yılı başında bir ada ülkesi olması nedeniyle bulaşıcı hastalıklarla mücadelede başarı göstermesi nedeniyle İrlanda ile imzaladığı anlaşma sonrasında bu ülkeden et ithalatının da önünü açmıştır.

Helal Belgelendirme Faaliyetleri
 
Ülkede helal belgelendirme faaliyetleri Mısır Standart ve Kalite Teşkilatı (Egyptian Organization for Standards & Quality –EOS) tarafından yürütülmektedir. Gıdaların yanı sıra kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin de helal belgelendirilmesi yapılmaktadır.
 
İthal edilmek istenen gıda ürünleri için helal belgelendirme zorunludur. İhracatçılar, ülkenin İslami işlerle ilgili kurumu tarafından hayvanların İslami gerekliliklere göre kesildiğini belgeleyen helal kesim belgesi sunmak durumundadır.
 
Ocak 2020'de Mısır Hükümeti, İslami İşler, Tarım ve Arazi Islahı Bakanlıkları ile Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın bir ajansı olan İhracat ve İthalat Kontrolü Genel Müdürlüğü ortaklığında anonim bir şirket statüsündeki helal belgelendirme kuruluşu ISEGHALAL’in kurulmasına dair 35/2020 sayılı Başbakanlık Kararnamesi’ni yayımlamıştır[1]. ISEGHALAL, Mısır Arap Cumhuriyeti'ne ithal edilen yabancı menşeili ürünler için helal belgesi vermekle sorumlu tek resmi Mısır kuruluşu olacaktır. Ticaret ve Sanayi Bakanlığı'nın bir başka bağlı kuruluşu olan Mısır Standart ve Kalite Teşkilatı (EOS) ISEGHALAL'de %2 paya sahiptir. Bu kapsamda ABD’nin New Jersey Eyaleti ile Uruguay’ın başkenti Mondevideo’da birer şubesi bulunmaktadır. 1 Mayıs 2019 itibarıyla, Amerika Birleşik Devletleri'ndeki diğer helal sertifikaları artık uygun görülmemektedir. Bu nedenle ABD’den Mısır pazarına gidecek ürünler için helal belgelendirme maliyetlerinde artış gözlenmektedir.
 
Müslüman nüfusun fazla olması ve helal turizm ile ilgili yatırımların fazla olmasına rağmen güvenlik ile ilgili sorunların devam etmesi, helal turizmin gelişmesinin önünde en önemli engeldir. İSEDAK tarafından hazırlanan raporda, Mısır’a gelen Müslüman turist sayısının %7,4 artışla 2015’teki 700 bin kişiden 2020 itibariyle 1 milyona çıkacağı ifade edilmektedir. Turist sayısı gibi kişi başına harcamalarda da artış beklenmektedir.

Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları

 
ISEGHALAL
Egyptian Organization for Standardization & Quality (EOS)
Halal Food Associati Egypt
 
 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.

Bu internet sitesindeki bilgiler Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. İçerik ve bilgiler periyodik olarak gözden geçirilmekte, doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği amaçlanmaktadır; ancak Kurum içerikle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez veya verilen bilgilerin doğruluğunu garanti etmez.
HAK'ın internet sitesi, Kurum tarafından sağlanmayan veya Kurumla herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan harici internet kaynaklarına doğrudan erişim sağlayan bağlantılar içerebilir. Kurum, bu sitede yer alan bağlantılardan hiçbir sorumluluk kabul etmez ve bunlardan sorumlu tutulamaz.
Bu internet sitesindeki bilgiler Kurumun önceden onayı olmaksızın ve kaynağa atıf yapılmaksızın çoğaltılamaz veya kullanılamaz.