T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Afrika Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Nijerya
Nijerya

Nijerya

Nüfus

214.028.302 (Temmuz 2020 tah.)

Başkent

Abuja

Para Birimi

Naira (₦ - NGN)

Ticaret Hacmi

Müslümanların Oranı

% 53,5

GSYH/KB (Nominal)

5.900 ABD$ (2017 tah.)

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Yaklaşık 205 milyonluk nüfusu ile Afrika kıtasının en kalabalık ülkesi olan Nijerya, 100 milyonun üzerindeki Müslüman nüfusuyla dünya üzerinde en fazla Müslümanın yaşadığı beşinci ülke konumundadır. İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT – Organisation of Islamic Cooperation - OIC) üyesi olan Nijerya, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC – The Standards and Metrology Institute for Islamic Countries) üyesi değildir.
 
Ülkede yaşayan geniş Müslüman nüfusa karşın henüz helal belgelendirme ve helal belgeli ürün ve hizmet konularında gelişmiş uygulamalar ve resmi düzenlemeler bulunmamaktadır. Bununla birlikte ülkede helal ürünlere olan talebin giderek arttığı bilinmektedir.
 
Resmi verilere göre kırmızı et ve kanatlı eti gibi helal belgelendirmeye daha sıklıkla konu olan sektörlerde ülkenin dış ticareti oldukça düşük seviyededir.

Helal Belgelendirme Faaliyetleri
 

Ülkenin standartlar konusundaki yetkili kuruluşu Nijerya Standartlar Kuruluşu (Standards Organization of Nigeria – SON), gıda kontrolü konusunda yetkili kuruluşu ise Milli Gıda ve İlaç İdare ve Kontrol Ajansı’dır (National Agency for Food and Drug Administration and Control - NAFDAC). Bugüne kadar SON tarafından helal alanında kabul edilmiş bir standart bulunmamaktadır. Bununla birlikte ülkede helal belgelendirme konusunda faaliyet yürüten en önemli kuruluş olan Helal Belgelendirme Mercii (Halal Certification Authority - HCA) ve helal konusunda danışmanlık, eğitim ve ürün içerik analizi yapan Helal Uygunluk ve Gıda Güvenliği Şirketinin (Halal Compliance and Food Safety Limited – HaCFoS) SON ve NAFDAC ile işbirliği içerisinde bazı çalışmalar yürüttükleri ve HCA ile SON ve NAFDAC arasında bir mutabakat zaptı imzalandığı bilinmektedir. HCA, 2016 yılında başladığı helal belgelendirme faaliyetlerine ilişkin süreçleri ve helal belgesi düzenledikleri firmalara ilişkin listeyi internet sayfasından ilan etmektedir.

Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları 
 
Helal Belgelendirme Mercii (Halal Certification Authority - HCA)
Helal Uygunluk ve Gıda Güvenliği Şirketinin (Halal Compliance and Food Safety Limited - HaCFoS)
 
Helal Alanındaki Etkinlikler ve Fuarlar

 
Ülkede yakın zamana kadar helalle ilgili önemli bir etkinlik düzenlenmemiştir. 2019 yılı içerisinde HCA tarafından düzenlenen uluslararası helal eğitim semineri bu alanda ilk olmuştur. Bununla birlikte, Abuja Ticaret ve Sanayi Odası (ACCI) öncülüğünde ülkede ilk kez uluslararası nitelikte bir helal fuarının (Nijerya Helal Fuarı – Halal Expo Nigeria 2020) düzenlenmesi planlanmaktadır.

Bu internet sitesindeki bilgiler Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. İçerik ve bilgiler periyodik olarak gözden geçirilmekte, doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği amaçlanmaktadır; ancak Kurum içerikle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez veya verilen bilgilerin doğruluğunu garanti etmez.
HAK'ın internet sitesi, Kurum tarafından sağlanmayan veya Kurumla herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan harici internet kaynaklarına doğrudan erişim sağlayan bağlantılar içerebilir. Kurum, bu sitede yer alan bağlantılardan hiçbir sorumluluk kabul etmez ve bunlardan sorumlu tutulamaz.
Bu internet sitesindeki bilgiler Kurumun önceden onayı olmaksızın ve kaynağa atıf yapılmaksızın çoğaltılamaz veya kullanılamaz.