T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Afrika Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Sudan
Sudan

Sudan

Nüfus

43.120.843

Başkent

Hartum

Para Birimi

Sudan Lirası

Ticaret Hacmi

389,4 milyon ABD$

Müslümanların Oranı

%95

GSYH/KB (Nominal)

4.300 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER

İslam İşbirliği Teşkilatı ve İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (Standards and Metrology Intitute for Islamic Countries-SMIIC) üyesi olan Sudan’ın nüfusunun neredeyse tamamı Müslümanlardan oluşmaktadır. İslami kurallar gereğince, ülkede helal olmayan yolla hayvan kesimi yapılması, piyasaya helal olmayan hayvansal ürün arzı mümkün değildir. Müslüman nüfusun tamamı hem dini ve kültürel-toplumsal yapı hem de yasal sistem gereğince helal gıda ürünü talep etmektedir. Fakat Sudan’da ürün ve hizmetlerin helal olduğu ön kabulü sebebiyle tüketiciler nezdinde herhangi bir helal etiketleme farkındalığının oluşmadığı bilinmektedir.

Ülke ekonomisi temelde tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Sudan Müslüman ülkelere hayvansal ürün tedarik etmekte, özellikle de canlı hayvan ihraç etmektedir. Sudan’ın genel ithalatı içinde helal ürün hassasiyeti gerektirecek olan başlıca kalemler bakımından en fazla paya sahip olan ülkelerin Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır, Suudi Arabistan, Hindistan ve Türkiye olduğu görülmektedir.[1]

Helal Belgelendirme Faaliyetleri

Sudan’a Müslüman olmayan ülkelerden yapılan balık ve tavuk ürünleri gibi hayvansal gıda ürünleri ithalatında helal belgesi istenmektedir.[2] Bununla birlikte Müslüman ülkelerden yapılan ithalatta helal belgesi aranmamaktadır.

Ülkede standardizasyon ve metroloji konusunda genel yetkili otorite Sudan Standartlar ve Metroloji Kurumu (Sudanese Standards and Metrology Organization-SSMO)’dur. Sudan, SMIIC’te SSMO tarafından temsil edilmektedir. Ülkede milli akreditasyon kuruluşu olarak ise Sudan Akreditasyon Konseyi (Sudanese Accreditation Council-SDAC) görev yapmaktadır.[3]
Sudan İslam Fıkıh Cemiyeti / Sudan Helal Otoritesi isimli kuruluş ülkede fetva verme yetkisi olan istişari bir organdır ve 2013 yılından beri helal belgelendirme faaliyetinde bulunmaktadır. Sudan Hayvansal Kaynaklar Bakanlığı da kesimhanelere helal kesim yapıldığına dair belge vermektedir.

2016 yılında 315 sayılı Bakanlar Kurulu kararı ile Sudan helal sektörünü koordine etmek ve geliştirmek amacıyla Sudan Helal Ürün ve Hizmetler Konseyi kurulmuştur. Konsey, ülkedeki helal konusu ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının temsilcilerinden oluşmaktadır.
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.