T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Afrika Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Sudan
Sudan

Sudan

Nüfus

43.120.843

Başkent

Hartum

Para Birimi

Sudan Sterlini

Ticaret Hacmi

389,4 milyon ABD$

Müslümanların Oranı

%95

GSYH/KB (Nominal)

4.300 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER

Sudan İslami ilkelere uygun olarak yönetilen ve 40 milyonluk nüfusunun yaklaşık 38 milyonu (%95) Müslüman olan bir ülkedir. Sudan’da helal ürün kavramı hâlihazırda gıda sektörü ile sınırlıdır.
 
Gıda ürünleri konusunda piyasada helal olmayan bir ürün olabileceği düşüncesi bulunmadığından, Sudanlı tüketicide ürünlerin helal sertifikalı olmasının aranması gibi bir talep yoktur. Gıda dışı ürünlerde ise bu konuyla ilgili bir bilinç gelişmemiş olup herhangi bir uygulama bulunmamaktadır.
 
Sudan, İİT ve SMIIC üyesidir. SMIIC Standardizasyon ve SMIIC Akreditasyon Konseyleri üyesi olan Sudan; Helal Gıda (TC1), Helal Kozmetik (TC2), Helal Hizmet Veren Yerler (TC3), Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji (TC4), Tarım Ürünleri (TC6), Taşımacılık (TC7), Helal Yönetim Sistemleri (TC11), Mücevher (TC13), Petrol ve İlgili Ürünler (TC14) teknik komitelerinde de yer almaktadır. Ayrıca, 2010 yılında Sudan’ın Standartlar ve Metroloji Kurumu (Sudanese Standards and Metrology OrganizationSSMO) bünyesinde bir teknik komite kurularak, dünya helal piyasası ve düzenlemeleri konusundaki gelişmelerin takip edilmesi hedeflenmiştir.
 
Gıda ürünleri ithalatında helal belgelendirmesi gerekmektedir. Müslüman olmayan ülkelerden yapılan işlenmiş et, tavukçuluk ürünleri, hayvansal ürünler, bisküvi ve çikolata gibi gıda ürünleri ithalatında helal belgesi istenmektedir. Bununla birlikte Müslüman ülkelerden yapılan ithalatta helal belgesi aranmamaktadır.
 
Helal belgelendirmesine ilişkin her türlü düzenleme yakın zaman öncesine kadar SSMO tarafından yapılmakta idiyse de SSMO’nun bağımsız olarak belirlediği herhangi bir düzenleme ve mevzuat tespit edilememiştir. SSMO’nun daha ziyade İİT ve SMIIC teknik düzenlemelerine uygun şekilde işlem yapmakta olduğu anlaşılmaktadır.
 
İslam ülkelerinden yapılan ithalatta bu tür ilave bilgiler istenmemektedir. Sudan’ın üretimi açısından bakıldığında ise Sudan Hayvansal Kaynaklar Bakanlığı’nın yalnızca kesimhanelere helal kesim yapıldığına dair sertifika vermekte olduğu, bunun dışında herhangi bir belgelendirme yapmadığı görülmüştür.
 
Sudan İslami Fıkıh Meclisi (Majlis Fiqh Islami of Sudan) isimli kuruluş ülkede genel anlamda neyin helal ya da haram sayılacağı konusunda bir bakıma fetva verme yetkisi olan istişari bir organ olarak görev yapmaktadır ve 2013 yılından itibaren de helal sertifikası vermeye başlamıştır. Bununla birlikte bu kuruluşun standartlar tespit etmek, uygulamak ya da denetlemek gibi bir yetkisi bulunmamaktadır. Bahse konu fonksiyonlar ilgili kamu otoritesince (SSMO) yerine getirilmektedirDiğer taraftan, ülkede Eylül 2016 yılında Cumhurbaşkanı Ömer El Beşir’in onayı ile bir Helal Konseyi kurulmuş olup, helal konusu ile ilgili tüm kamu kurum ve kuruluşlarının bu Konseyde üyesi bulunmaktadır. Konseyin zaman içinde helal sertifikalandırmasına ilişkin tüm fonksiyonları üstlenmesi hedeflenmiş ise de henüz bu aşamaya gelinememiştir.
 
Denetim mekanizması istişari anlamda Sudan İslami Fıkıh Meclisi tarafından yerine getirilirken, fiili anlamda SSMO sorumluluk alanında bulunmaktadır. Bununla birlikte her türlü denetim yetkisinin de yukarıda belirtilen Helal Konseyi’ne transfer edilmesi planlanmakta olup bu alandaki mevzuat boşluğu henüz giderilememiştir. 
 
Helal belgelerinin karşılıklı/tek taraflı tanınması konusunda yetkili kuruluşların diğer ülke yetkili kuruluşlarıyla anlaşması bulunmaktadır. SSMO ile TSE arasında imzalanan bir anlaşma çerçevesinde TSE’nin belgeleri de kabul edilmektedir. Helal standartlarının ve belgelerinin karşılıklı tanınması konusunda anlaşma imzalanmış olan diğer ülkeler; Mısır, Eritre, BAE, Ürdün, Suriye, Yemen, Tunus, Libya, Katar, Moritanya, Suudi Arabistan, Bahreyn, Irak, Fas, Cezayir, İran, Güney Kore, Malezya, Rusya Federasyonu, ÇHC, Senegal, Uganda, Çad, Etiyopya ve Kenya'dır. Ayrıca, Ürdün Kraliyet Bilim Derneği (RSS) ve Uluslararası Ölçü ve Birimler Örgütü (BIMP) kuruluşlarının belgeleri de tanınmaktadır. SMIIC standartlarına göre SMIIC üyesi ülke kuruluşları tarafından belgelendirilen ürünler kabul edilmektedir.

 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.