T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Amerika Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Amerika Birleşik Devletleri
Amerika Birleşik Devletleri

Amerika Birleşik Devletleri

Nüfus

332.639.102 (Temmuz 2020, tah.)

Başkent

Vaşington

Para Birimi

ABD Doları (US $)

Ticaret Hacmi

4,92 Trilyon ABD $

Müslümanların Oranı

% 0,9

GSYH/KB (Nominal)

55.761 ABD$ (2019 tah.)

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER 

ABD’nin nüfusu yaklaşık olarak 333 milyon olup nüfusun %1’e yakını (yaklaşık 3,45 milyon) Müslümandır. ABD’de Müslümanların nüfus içerisindeki oranında son yıllarda artış eğilimi gözlenmektedir.
 
Farklı altyapılarına rağmen, ABD iç pazarında helal belgelendirme, yaklaşık bir asırdır uygulanan Koşer sertifikasının başarısı baz alınarak oluşturulmuştur. ABD'de görülen uygulamalar bağlamında helal anlayışı çoklu ve ticareti geliştirmeyi ön planda tutan bir yapıya sahiptir. Bu yaklaşım sayesinde bazı İslami merkezler ile bazı bireysel ve kâr amacı gütmeyen kuruluşlardan oluşan bir helal belgelendirme altyapısı oluşturulmuştur.
 
ABD’deki helal belgelendirme pazarı, helal gıda kanunlarına sahip New Jersey, Minnesota, Illinois, California, Michigan, Teksas ve Virginia eyaletleri dışında tamamen ücretsizdir. Bu eyaletlerde, İslami usullere göre kesilmiş etler, eyalet yönetimleri tarafından onaylanan şartlar altında helal olarak etiketlenmektedir. Bu sistemin kurulmasındaki amaç, tüketicilerin yanıltılmasının önüne geçmek ve haklarını korumaktır. Helal Gıda Kanunları, ilk olarak New York eyaleti tarafından 1915'te başlatılan “Koşer Gıda Kanunu” doğrultusunda, 1990’lı yıllarda uygulanmaya başlamıştır. Ancak, eyaletler arasında da uygulama farklılıkları bulunmaktadır. Örneğin; Kaliforniya Eyaleti’nde bir helal kanunu (AB-1828 Halal food) mevcutken New Jersey modelinde helal ve koşer terimleri yer almamaktadır. Bunun yerine eyalet, perakendecilerin kendileri tarafından geliştirilen tanımlara dayanarak ürünlerin uygunluğunu izlemektedir. Devlet dini standartları tanımlayamadığından, ekonomik aktörler standartları kendi seçtikleri dini modele göre tanımlamaktadır. Bu gıda kanunları, yürürlüğe girdikten hemen sonra devletin dini meselelere müdahale suçlaması da dâhil olmak üzere önemli eleştirilere de maruz kalmıştır. 

Helal Belgelendirme Faaliyetler

ABD’nin helal ürün ithalatında; Kanada, Brezilya ve Birleşik Krallık büyük paya sahip ülkeler arasındadır. Diğer taraftan ABD; Mısır, Suudi Arabistan, Umman, Katar, Birleşik Arap Emirlikleri, Pakistan, Endonezya ve Malezya'ya helal belgelendirmeye konu et, işlenmiş gıda ve diğer tüketim malzemeleri ihraç etmektedir.
 
ABD helal belgelendirme pazarına üç büyük belgelendirme kuruluşu hâkimdir: Bunlar; Amerika İslami Gıda ve Beslenme Konseyi (IFANCA); Kuzey Amerika İslam Birliği (ISNA) ve Amerika İslam Hizmetleri’dir (ISA).
1980 yılında kurulan Amerika İslami Gıda ve Beslenme Konseyi (IFANCA) Chicago'da (Illinois) bulunmaktadır ve gıda, kozmetik, kimya ve ambalaj endüstrilerinde helal tanıtım ve belgelendirme ile iştigal etmektedir. 1981'de kurulan Kuzey Amerika İslam Birliği (ISNA) kendisini ABD'deki en büyük dini örgüt ve İslam eğitimcisi olarak tanıtmaktadır.

Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları
Islamic Food and Nutrition Council of America (IFANCA)
Islamic Services of America (ISA)
Islamic Society of Washington Area (ISWA)
Halal Certification Services USA
Certvalue
American Halal Foundation (AHF)
Halal Transactions of Omaha
Halal Food Council USA
Halal Food Standards Alliance of America (HFSAA)[1]
Islamic Halal
Halal Transaction of Omaha
Islamic Information Center of America (IICA)
Iswa Halal Certification (USA Halal Chamber of Commerce, Inc.)
American Halal Foundation
 

[1] Halal Advocates of America

IFANCA tarafından belgelendirilmiş yaklaşık 600 şirket bulunmaktadır. IFANCA’nın helal belgesi verdiği firmalar arasında gıda ve çikolata sektörünün ileri gelen firmaları da yer almaktadır.
 
Ürün ve hizmetleri belgelendirilen üretici ve hizmet sağlayıcılar, belge veren kuruluşun logosunu ürünlerinin üzerine yerleştirir. Gıdaların helal belgelendirilmesi öncesinde, helal uygunluk değerlendirme kuruluşları, ürünlerin gıda güvenliği mevzuatı gereklerini karşılayıp karşılamadığını görmek için kamu otoritesi tarafından denetlenmektedir.

Helal Alanındaki Etkinlikler ve Fuarlar

ABD’de her yıl helal alanında gerçekleştirilen kongre ve fuarlar bulunmaktadır. Bunlardan bazıları:


Bu internet sitesindeki bilgiler Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. İçerik ve bilgiler periyodik olarak gözden geçirilmekte, doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği amaçlanmaktadır; ancak Kurum içerikle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez veya verilen bilgilerin doğruluğunu garanti etmez.
HAK'ın internet sitesi, Kurum tarafından sağlanmayan veya Kurumla herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan harici internet kaynaklarına doğrudan erişim sağlayan bağlantılar içerebilir. Kurum, bu sitede yer alan bağlantılardan hiçbir sorumluluk kabul etmez ve bunlardan sorumlu tutulamaz.
Bu internet sitesindeki bilgiler Kurumun önceden onayı olmaksızın ve kaynağa atıf yapılmaksızın çoğaltılamaz veya kullanılamaz.