T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Amerika Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Arjantin
Arjantin

Arjantin

Nüfus

45.479.118 (Temmuz 2020 tah.)

Başkent

Buenos Aires

Para Birimi

Arjantin Pesosu (ARS$)

Ticaret Hacmi

188 Milyar ABD $

Müslümanların Oranı

% 0,8

GSYH/KB (Nominal)

9,807 ABD$ (2019 tah.)

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Arjantin’in nüfusu 45,5 milyon olup yaklaşık %0,8'i Müslümandır. Doğal kaynakları, ihracata yönelik tarım sektörü ve çeşitlendirilmiş endüstriyel üretimiyle Güney Amerika’nın en büyük ekonomileri arasında yer almaktadır. Önemli bir tarımsal ürün ihracatçısı olan Arjantin, özellikle Ortadoğu ve Güneydoğu Asya ülkeleri için önemli bir kırmızı et tedarikçisidir. Bunun yanı sıra, son yıllarda KOBİ’lerin de ihracattan daha fazla pay almasını teminen yabancı pazarlara açılmalarına yönelik hükümet programları da geliştirilmiştir.
 
Bu kapsamda Arap pazarına yönelik olarak gıda ürünleri ihracatını artırmak için helal belgelendirmenin yaygınlaştırılması faaliyetleri devlet tarafından desteklenmektedir. Bu destek faaliyetinin bir parçası olarak Arjantin Akreditasyon Kurumu (OAA), Birleşik Arap Emirlikleri merkezli Uluslararası Helal Akreditasyon Forumuna (IHAF) dâhil olmuştur. Tarım ve Üretim Bakanlıkları, Arjantin Yatırım ve Uluslararası Ticaret Ajansı ile birlikte, rekabet gücünü artırmak amacıyla körfez helal akreditasyon yaklaşımı çerçevesinde "Arjantin'de Helal Akreditasyon Gıda İhracatını Artırma Fırsatı" adlı eğitim toplantısı gibi KOBİ'lere yönelik eğitim programları düzenlemektedir.

Helal Belgelendirme Faaliyetleri

Milli Üretim Bakanlığı Girişimciler Sekreterliği, KOBİ'lerin helal belgelendirme maliyetlerinin belirli oranlarda karşılanması ile belgelendirme danışmanlığı hizmeti de sunmaktadır. Benzer şekilde, Arjantin Yatırım ve Uluslararası Ticaret Ajansı, gıda sektöründe faaliyet gösteren firmaların ürünlerini yurt dışında pazarlayabilmesi için yeni bir “İhracat Belgelendirme Programı” da başlatmıştır.
 
Ülkede, devlet tarafından da İslam dininin temsilcisi olarak tanınan Arjantin Cumhuriyeti İslam Merkezi’nin (Centro Islámico de La Republica Argentina - CIRA) yanı sıra İspanya merkezli Halal Food Quality adlı belgelendirme kuruluşu da faaliyet göstermektedir. CIRA, Birleşik Arap Emirlikleri Standardizasyon ve Metroloji Ajansı (ESMA Emirates Authority for Standardization and Metrology) yaklaşımının yanı sıra Singapur’da helal konusunda yetkili kuruluş olan Singapur Ulema Meclisi (MUIS) ve Malezya İslam Kalkınma Kurumu (JAKIM- Department of Islamic Development Malaysia) tarafından da yetkilendirilerek anılan ülkelerin helal standartları çerçevesinde belgelendirme gerçekleştirmektedir.
 
2016-2018 yılları arasında Arjantin Gıda Güvenliği ve Kalitesi Kurumu (SENESA) ve Singapur Ulema Meclisi (MUIS) tarafından birlikte yürütülen çalışmalar neticesinde Singapur’a yönelik helal kanatlı ürünleri ihracatı ivme kazanmıştır[1].

Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları
 
Centro Islámico de La Republica Argentina - CIRA
Halal Food Quality

Helal Alanındaki Etkinlikler ve Fuarlar

Ülkede İslam ekonomisi ile ilgili etkinliklerin eşzamanlı olarak gerçekleştirilmesi planlanmaktadır. Bu kapsamda, 25 Şubat 2021 tarihinde başkent Buenos Aires’te düzenlenecek uluslararası konferansta İslami finans, bankacılık, girişimcilik ve muhasebe gibi konuların ele alınması planlanmaktadır.


Bu internet sitesindeki bilgiler Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. İçerik ve bilgiler periyodik olarak gözden geçirilmekte, doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği amaçlanmaktadır; ancak Kurum içerikle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez veya verilen bilgilerin doğruluğunu garanti etmez.
HAK'ın internet sitesi, Kurum tarafından sağlanmayan veya Kurumla herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan harici internet kaynaklarına doğrudan erişim sağlayan bağlantılar içerebilir. Kurum, bu sitede yer alan bağlantılardan hiçbir sorumluluk kabul etmez ve bunlardan sorumlu tutulamaz.
Bu internet sitesindeki bilgiler Kurumun önceden onayı olmaksızın ve kaynağa atıf yapılmaksızın çoğaltılamaz veya kullanılamaz.