T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Amerika Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Brezilya
Brezilya

Brezilya

Nüfus

211.715.973 (Temmuz 2020 tah.)

Başkent

Brasilia

Para Birimi

Brezilyan Reali (R$ - BRL)

Ticaret Hacmi

402 Milyar ABD $

Müslümanların Oranı

% 0,01

GSYH/KB (Nominal)

11.117 (2019 tah.)

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
211 milyonu aşan nüfusuyla ABD’nin ardından kıtanın ikinci en kalabalık ülkesi olan Brezilya’da resmi rakamlara göre Müslüman nüfus 40 bin civarındadır. Önemli bir kısmını Lübnanlı ve Suriyeli göçmenlerin oluşturduğu Müslümanlar, anavatanları ile ticari ilişkilerini sürdürmektedir.
 
Brezilya, özellikle Körfez ülkelerinin kanatlı ve kırmızı et tedarikinde önemli bir yere sahip olduğundan ülkede gelişmiş bir helal belgelendirme yapısı bulunmaktadır. 2,5 milyar ABD dolarına yaklaşan helal belgeli kanatlı eti ile Brezilya, sektörün başat oyuncularındandır. Ülkenin kanatlı eti ihracatının yarısını helal belgeli ürünler oluşturmaktadır[1]. Kanatlı etinin dışında kırmızı et, yumurta, bal ve peynirden oluşan helal belgeli ürün ihracatı 5 milyar ABD doları seviyesine ulaşmıştır.[2]
 
2019 yılında Brezilya için önemli bir pazar olan Suudi Arabistan, elektrikle sersemletilerek kesilmiş kanatlı etlerini helal belgelendirme dışında tutan bir teknik düzenleme yayımlamıştır. Brezilyalı işletmeler söz konusu düzenlemenin gerekliliklerini karşılamak için günlük kesim kapasitelerini düşürmek zorunda kalmış ve düzenlemeden olumsuz etkilenmiştir. Buna ilaveten, özellikle Güneydoğu Asya ülkelerinden Müslüman çalışan temini yoluna gidilmiştir[3]

Helal Uygunluk Değerlendirme Faaliyetleri

Brezilya Müslüman Dernekleri Federasyonu (Federação das Associações Muçulmanas do Brasil–FAMBRAS) bünyesinde faaliyet gösteren FAMBRAS Halal Certification LTDA tarafından Helal belgelendirme de yapılmaktadır. FAMBRAS Belgelendirme Ltd. pazarın istekleri çerçevesinde Malezya (MS), Körfez (GSO) ve Endonezya (HAS) standart yaklaşımı kapsamında belgelendirme gerçekleştirmektedir. Kuruluş, denetimlerinde ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi, ISO 22716 Kozmetik ile İyi Üretim Uygulamaları (GMP) standartlarını esas almaktadır. FAMBRAS ayrıca Körfez İşbirliği Örgütü Akreditasyon Konseyi’nce (GCC-GAC) de GSO 2055-2: 2015 ve ISO 17065 standartları kapsamında akredite edilmiştir.[4] 

FAMBRAS’ın yanı sıra, Malezya İslam Kalkınma Kurumu (JAKIM - Department of Islamic Development Malaysia) ve MUI tanınırlığı olan Latin Amerika İslam Bilgilendirme Merkezi (Centro de Divulgaҫãodo Islam Para América Latina - CDIAL ) ile et ve et ürünleri alanında helal belgelendirme gerçekleştiren İslami Denetim Hizmetleri (SIIL HALAL) adlı kuruluş faaliyet göstermektedir.

 
Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları 
FAMBRAS Halal Certification LTDA
İslami Denetim Hizmetleri (SIIL HALAL)
 
 
[4] http://www.fambrashalal.com.br/eng/fambras-halal
Bu internet sitesindeki bilgiler Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. İçerik ve bilgiler periyodik olarak gözden geçirilmekte, doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği amaçlanmaktadır; ancak Kurum içerikle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez veya verilen bilgilerin doğruluğunu garanti etmez.
HAK'ın internet sitesi, Kurum tarafından sağlanmayan veya Kurumla herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan harici internet kaynaklarına doğrudan erişim sağlayan bağlantılar içerebilir. Kurum, bu sitede yer alan bağlantılardan hiçbir sorumluluk kabul etmez ve bunlardan sorumlu tutulamaz.
Bu internet sitesindeki bilgiler Kurumun önceden onayı olmaksızın ve kaynağa atıf yapılmaksızın çoğaltılamaz veya kullanılamaz.