T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Amerika Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Kanada
Kanada

Kanada

Nüfus

37.694.085 (Temmuz 2020 tah.)

Başkent

Ottawa

Para Birimi

Kanada Doları ($ - CAD)

Ticaret Hacmi

984 Milyar ABD $

Müslümanların Oranı

% 3,2

GSYH/KB (Nominal)

52.205 ABD$ (2019 tah.)

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Kanada’nın 37,6 milyon nüfusunun yaklaşık %3,2’si Müslümandır. Kuzey Amerika bölgesinin (ABD ve Kanada) önemli sayıda Müslüman göçmen çekmesi bu ülkenin helal ürünler için önemli bir pazar olmasını sağlamaktadır. Helal ürünler; temiz, güvenilir ve hijyenik ürünlere talep nedeniyle Müslüman olmayan nüfus tarafından da ilgi görmektedir.
 
Kanada’nın helal gıda ve içecek pazarının değerinin 1 milyar ABD dolarının üzerinde olduğu tahmin edilmektedir. Yıllık %13 gibi yüksek bir büyüme oranıyla bu pazarın kısa sürede 2,6 milyar ABD doları tutarında bir büyüklüğe erişeceği tahmin edilmektedir. Kanada helal et pazarının değerinin ise 214 milyon ABD doları olduğu tahmin edilmektedir.
 
Kanada'da helal gıdaya erişim artmasına rağmen, 2014 yılında yapılan bir anket,[1] helal gıda tüketicilerinin yaklaşık yüzde 65'inin gıda şirketlerini ve önde gelen gıda zincirlerini helal taleplerini karşılamada yetersiz bulduğunu ortaya çıkarmıştır. Bu durum ise Kanada pazarının helal gıda alanında gelişime açık olduğunun bir göstergesidir.
 
Helal belgeli ürünlerin önemli bir kısmı Ortadoğu ve Güneydoğu Asya kökenli göçmenlerin işlettiği küçük işletmelerde tüketiciye arz edilmektedir.

Helal Belgelendirme Faaliyetleri
 

2016 yılından itibaren Kanada Gıda Denetim Ajansı, helal etiketi olan ürünlerin bir helal belgelendirme kuruluşundan belgelendirilmiş olmalarını talep etmektedir.[2] Bu uygulama ile ürünün etiketinde, paketinde ya da reklamında helal olduğunun iddia edilmesi halinde bu alanlarda belgelendirme kuruluşunun açık isminin yer alma zorunluluğu getirilmiştir.

Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları
 
ISNA Halal Certification Services (ISNAHCS)
Halal Montreal Certification Authority (HMCA)
Halal Monitoring Authority (HMA)
The Islamic Food and Nutrition Council of Canada (IFANCC)
Canadian Premier Halal Certifier (HALALCS)
Canada Halal EC
Canadian Halal Food Certifying Agency (CHFCA)
Halal Advisory Group (HAG)
Halal Montreal Certification Authority (HMCA)
Halal Product Development Service (HPDS)
 
Helal Alanındaki Etkinlikler ve Fuarlar


Kanada’da helal temalı olarak her yıl düzenlenmekte olan Helal Expo Kanada’nın 3-5 Haziran 2021 tarihleri arasında Toronto’da düzenlenmesi planlanmaktadır.
 
[2]https://www.inspection.gc.ca/food-label-requirements/labelling/industry/notice-to-industry-2016-03-09/eng/1457471205938/1457471257645
Bu internet sitesindeki bilgiler Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. İçerik ve bilgiler periyodik olarak gözden geçirilmekte, doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği amaçlanmaktadır; ancak Kurum içerikle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez veya verilen bilgilerin doğruluğunu garanti etmez.
HAK'ın internet sitesi, Kurum tarafından sağlanmayan veya Kurumla herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan harici internet kaynaklarına doğrudan erişim sağlayan bağlantılar içerebilir. Kurum, bu sitede yer alan bağlantılardan hiçbir sorumluluk kabul etmez ve bunlardan sorumlu tutulamaz.
Bu internet sitesindeki bilgiler Kurumun önceden onayı olmaksızın ve kaynağa atıf yapılmaksızın çoğaltılamaz veya kullanılamaz.