T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Asya Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Afganistan
Afganistan

Afganistan

Nüfus

37.940.837

Başkent

Kabil

Para Birimi

Afgani (AFN)

Ticaret Hacmi

180,5 milyon ABD$

Müslümanların Oranı

% 99,7

GSYH/KB (Nominal)

2.000 $HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Nüfusun %99’u Müslüman olan Afganistan, İİT ve SMIIC üyesidir. Afganistan’da standardizasyon sisteminin henüz oturmamış olması sebebiyle pazarın büyüklüğü hakkında bir bilgi verilememektedir. Bunun yanında, ülkenin tamamına yakınının Müslüman ve yönetim şeklinin İslam Cumhuriyeti olması nedeniyle helal pazarına konu olabilecek tüm ticari aktiviteler bu kapsamda değerlendirilebilir.
 
Gıda ürünlerinin tamamına yakını İslam ülkesi olan komşu ülkeler (Özbekistan, İran, Pakistan) ya da Türkiye’den ithal edilmektedir. İnsan tüketimine konu olan tüm hayvansal ürünlerin ithalatında veteriner sağlık sertifikası ile birlikte helal ürün sertifikası da aranmaktadır.
 
Afganistan Ulusal Standartlar Kurumu, helal ürünler için OIC/SMIIC 1: 2011 sayılı AS 578: 2015 Helal Gıdalar Standardını kullanmaktadır. Ancak söz konusu ülkede helal belgelendirilmesi yapılmamaktadır.
 
2018 itibariyle, Afganistan sadece ithalatında insan tüketimine yönelik hayvansal gıdalar için helal sertifikasını zorunlu tutmaktadır.
 
Afganistan SMIIC üyesi olup Helal Gıda (TC1), Helal Kozmetik (TC2), Helal Hizmetler (TC3), Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji (TC4), Tarım Ürünleri (TC6), Deri ve Tabaklama (TC8), Tekstil ve İlgili Ürünler (TC9), Helal Yönetim Sistemleri (TC11), Tehlikeli Yük Taşımacılığı (TC12), Mücevher (TC13), Petrol ve İlgili Ürünler (TC14) Teknik Komitelerinde yer almaktadır.
 
İSTATİSTİKLER

Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.


Bu internet sitesindeki bilgiler Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. İçerik ve bilgiler periyodik olarak gözden geçirilmekte, doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği amaçlanmaktadır; ancak Kurum içerikle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez veya verilen bilgilerin doğruluğunu garanti etmez.
HAK'ın internet sitesi, Kurum tarafından sağlanmayan veya Kurumla herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan harici internet kaynaklarına doğrudan erişim sağlayan bağlantılar içerebilir. Kurum, bu sitede yer alan bağlantılardan hiçbir sorumluluk kabul etmez ve bunlardan sorumlu tutulamaz.
Bu internet sitesindeki bilgiler Kurumun önceden onayı olmaksızın ve kaynağa atıf yapılmaksızın çoğaltılamaz veya kullanılamaz.