T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Asya Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Azerbaycan
Azerbaycan

Azerbaycan

Nüfus

10.205.810 (Temmuz 2020 tah.)

Başkent

Bakü

Para Birimi

Manat (AZN)

Ticaret Hacmi

33,2 Milyar ABD $

Müslümanların Oranı

% 96,9

GSYH/KB (Nominal)

5.863 ABD$ (2019 tah.)

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
10 milyona yaklaşan nüfusunun hemen hemen tamamı Müslüman olan Azerbaycan, İslam İşbirliği Teşkilatı (İİT – Organisation of Islamic Cooperation - OIC) üyesidir..
 
Ülkede helal belgeleme zorunluluğu bulunmamakla birlikte; Azerbaycan Cumhuriyeti Standartlaştırma, Metroloji ve Patent Devlet Komitesi tarafından 29 Ekim 2012 tarihinde, üç adet “Helal” Standardı yayımlanmıştır. Bunlar;
 
•   AZS 372-2012 “Et için helal standardı. Üretim, nakliye, depolama ve satışla ilgili genel şartlar”,
•   AZS 386-2012 (CAC/GL 24-2012) “Helal” teriminin kullanılması ile ilgili genel kurallar,
•   AZS 731-2012 (OIC/SMIIC 1:2011 ) “Helal Gıdalar. Genel İhtiyaçlar".
 
Bahse konu standartlar 1 Ağustos 2012 itibariyle yürürlüğe girmiştir.
 
Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın 04.04.2012 tarihli fermanı ile Azerbaycan Cumhuriyeti Standartlaştırma, Metroloji ve Patent Devlet Komitesi'ne bağlı Devlet Akreditasyon Servisi kurulmuştur. Helal sertifikalarının verilmesi ise Devlet Akreditasyon Servisi tarafından akredite edilmiş "AzSERT MMC" tarafından gerçekleştirilmekteyken, Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın 13 Kasım 2017 tarihli fermanıyla "Azerbaycan Cumhuriyeti Gıda Güvenliği Ajansı" (Azərbaycan Respublikasının Qida Təhlükəsizliyi Agentliyi-AQTA) kurulmuş olup helal belgelendirmenin anılan kurum tarafından yapılması öngörülmüştür.
 
Ülkede son yıllarda turizm yatırımları artmış olup turizmin çeşitlendirilmesi kapsamında helal turizme önem verilmeye başlanmıştır. Özellikle Körfez ülkelerinden gelen turistlere yönelik olarak helal restoran hizmetlerinde bir artış gözlemlenmektedir.

Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları

Azerbaycan’da helal belgelendirme faaliyeti yapan uygunluk değerlendirme kuruluşları;

•   Foodcert MMC
•   Intercert
•   Halal Kontrol Qrup
•   AzeSERT Halal

 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 Bu internet sitesindeki bilgiler Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. İçerik ve bilgiler periyodik olarak gözden geçirilmekte, doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği amaçlanmaktadır; ancak Kurum içerikle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez veya verilen bilgilerin doğruluğunu garanti etmez.
HAK'ın internet sitesi, Kurum tarafından sağlanmayan veya Kurumla herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan harici internet kaynaklarına doğrudan erişim sağlayan bağlantılar içerebilir. Kurum, bu sitede yer alan bağlantılardan hiçbir sorumluluk kabul etmez ve bunlardan sorumlu tutulamaz.
Bu internet sitesindeki bilgiler Kurumun önceden onayı olmaksızın ve kaynağa atıf yapılmaksızın çoğaltılamaz veya kullanılamaz.