T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Asya Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Azerbaycan
Azerbaycan

Azerbaycan

Nüfus

10.046.516

Başkent

Bakü

Para Birimi

Manat (AZN)

Ticaret Hacmi

2,2 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

% 96,9

GSYH/KB (Nominal)

17.500 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Azerbaycan nüfusu 9,7 milyon olup, ülkenin %97'si Müslümandır. Bu itibarla, ülkede helal gıda ürünleri daha çok tercih edilmektedir. Helal gıda ürünlerinin büyük kısmı Türkiye'den ithal edilmektedir. Helal gıda yan ürünleri (salam ve sosislerde kullanılmak üzere et ve et ürünleri) ise büyük çoğunlukla Hindistan ve Brezilya'dan ithal edilmektedir.
 
Azerbaycan 1991 yılından itibaren İslam İşbirliği Teşkilatı'na üyedir. Ancak SMIIC üyeliği Azerbaycan’ın SMIIC’e üye kuruluşunun geçirdiği yapısal değişiklikler sebebiyle askıya alınmıştır.

 
Söz konusu ülkenin iç pazarında helal belgesi zorunlu değildir. Helal belgelendirmesi dış piyasa için uygulanmaktadır.
 
Azerbaycan Standartlaştırma Enstitüsü (AZSTAND), Azerbaycan Hükümetinin 10 Şubat 2017 tarihli Kararnamesi ile kurulmuştur. Bahse konu kurumun faaliyetleri arasında; standartların hazırlanması, kabulü ve feshedilmesi, devlet standartlar fonunun idare edilmesi, Azerbaycan Cumhuriyeti'nin uluslararası ve bölgesel standardizasyon kuruluşlarında temsil edilmesi, standardizasyon konusunda yabancı kuruluşlarla ikili işbirliği ilişkilerinin kurulması, Standardizasyon ve uygunluk değerlendirme faaliyetlerinin teşvik edilmesi yer almaktadır.
 
Azerbaycan’a yabancı ülkelerden malların ithalatının yapılabilmesi için milli sertifika belgelerine uygun olarak, malların standart belgesi ve deneme protokollerinin AZSTAND’a ibraz edilmesi ve bu malların milli sertifikalaştırma sisteminde testlerinin yapılması gerekmektedir.
 
TSE ile AZSTAND arasında yapılan anlaşma dolayısıyla Türkiye’den TSE belgesi ile gelen mallar diğer ülke mallarına göre avantajlı konumdadır.
 
Belgelendirme kuruluşu olarak faaliyet gösteren Azerbaycan Sertifikasyon Merkezi (AZSERTCENTR MMC), ürünlerin sertifikalandırılması için akredite edilmiş bir belgelendirme kuruluşudur. Şirket 2015 yılında faaliyetine başlamıştır. Şirket, ürün uyumluluğunu doğrulayan 18 uzman ekiple faaliyetini sürdürmektedir. Anılan şirketin amacı ürünlerin akreditasyona uygunluğunun ve Azerbaycan Cumhuriyeti yasalarına ve normatif yasal belgelere uygunluğunun tasdik edilmesidir.
 
Azerbaycan Cumhurbaşkanı'nın 13 Kasım 2017 tarihli Kararnamesi ile ülkede "Gıda Güvenliği Ajansı" kurulmuş olup, anılan Kurumun helal alanında yetkili kuruluş olması planlanmaktadır.
 
Mülga Azerbaycan Cumhuriyeti Standartlaştırma, Metroloji ve Patent Devlet Komitesi tarafından 29 Ekim 2012 tarihinde üç adet Helal Standardı oluşturulmuştur. Bunlar;
 
  • AZS 372-2012 sayılı “Et için helal standardı. Üretim, nakliye, depolama ve satışla ilgili genel şartlar.”
  • AZS 386-2012 sayılı “Helal Teriminin Kullanılması İle İlgili Genel Kurallar.”
  • AZS 731-2012 sayılı “Helal Gıdalar Genel İhtiyaçlar.”
 
2014 yılında Mülga Azerbaycan Cumhuriyeti Standartlaştırma, Metroloji ve Patent Devlet Komitesi tarafından AZS 757-2014 sayılı "Helal Ürünlerin Sertifikalaştırma Kuralları" devlet standardı onaylanmıştır. Bu standart, helal ürünlerin sertifikalandırılmasını ve söz konusu ürünlere uygunluk sertifikası verilmesi kurallarını düzenlemektedir. Bu kurallara göre, 1 Nisan 2014 tarihinden itibaren standartlara uygun sertifikalandırılmayan fakat üzerinde "Helal" kelimesi yazılmış ürünlerin üretimi ve satışı yasaklanmıştır. Bu standart et ürünlerine (salam, sosis gibi) yönelik uygulanmaktadır.
 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.