T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Asya Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Özbekistan
Özbekistan

Özbekistan

Nüfus

30.565.411 (Temmuz 2020 tah.)

Başkent

Taşkent

Para Birimi

Özbek Somu (UZS)

Ticaret Hacmi

36,1 Milyar ABD $

Müslümanların Oranı

% 88

GSYH/KB (Nominal)

6.900 ABD$ (2017 tah.)

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Özbekistan, 2019 yılı sonu itibariyle İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü’ne (SMIIC – The Standards and Metrology Institute for Islamic Countries) üye olmuştur. SMIIC’te, Özbekistan Metroloji, Standardizasyon ve Belgelendirme Kurumu (UZSTANDARD) tarafından temsil edilmektedir. Özbekistan, Helal Gıda (TC 1), Hizmet Mekânları (TC3), Turizm ve İlgili Hizmetler (TC 5), Tarım Ürünleri (TC 6), Tekstil ve İlgili Ürünler (TC 9), Helal Yönetim Sistemleri (TC 11) ile Terminoloji (TC 15) teknik komitelerinde yer almaktadır.
 
Özbekistan’ın 31,5 milyonluk nüfusunun %93’lük çoğunluğunu Müslümanlar, %7’sini ise Hristiyanlar oluşturmaktadır. Özbekistan’da helal belgelendirmesi zorunlu olmamakla birlikte halkın özellikle gıda ürünlerinde helal hassasiyeti bulunmaktadır. İhracatçı ülkelerde düzenlenen helal belgeleri Özbekistan’da da kabul görmekte olup ithalatta ilave herhangi bir şart aranmamaktadır. Helal belgeli ürün ticaretinde hayvansal ürünlerin önemli ithalatçıları Almanya, Macaristan ve Ukrayna’dır.
 
Büyüyen ekonomi, gelişen orta sınıf ve dünya standartlarında ihracata dönük üretim yapma isteği gibi sebeplerden dolayı helal ürün ve hizmet belgelendirmesine yönelik talepler artmaktadır.

Helal Belgelendirme Faaliyetleri

 
Özbekistan OIC/SMIIC 1:2019 standardını milli standart olarak uyumlaştırmıştır. Ayrıca, Hollanda’da yerleşik bir belgelendirme kuruluşu da Temmuz 2019’da Özbekistan’ın Namangan Bölgesi’nde bir şube açmıştır.

Bu internet sitesindeki bilgiler Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. İçerik ve bilgiler periyodik olarak gözden geçirilmekte, doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği amaçlanmaktadır; ancak Kurum içerikle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez veya verilen bilgilerin doğruluğunu garanti etmez.
HAK'ın internet sitesi, Kurum tarafından sağlanmayan veya Kurumla herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan harici internet kaynaklarına doğrudan erişim sağlayan bağlantılar içerebilir. Kurum, bu sitede yer alan bağlantılardan hiçbir sorumluluk kabul etmez ve bunlardan sorumlu tutulamaz.
Bu internet sitesindeki bilgiler Kurumun önceden onayı olmaksızın ve kaynağa atıf yapılmaksızın çoğaltılamaz veya kullanılamaz.