T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Asya Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Ürdün
Ürdün

Ürdün

Nüfus

10.045.413

Başkent

Amman

Para Birimi

Ürdün Dinarı

Ticaret Hacmi

716,28 milyon ABD$

Müslümanların Oranı

%97,2

GSYH/KB (Nominal)

9.200 USD

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER

9,7 milyon nüfusa sahip Ürdün’ün %95’i Müslümandır. Ürdün'de ithalat sistemi ve yasalarına göre; büyükbaş hayvan, kümes hayvanları ve işlenmiş et ürünleri dışında kalan gıda ürünlerinde helal sertifikasyonu zorunlu değildir.
 
Ürdün İİT ve SMIIC üyesidir. 2018-2020 yılları için SMIIC Yönetim Kurulu üyelerinden biri olan Ürdün aynı zamanda SMIIC Akreditasyon Konseyi ve SMIIC Standardizasyon Yönetim Kurulunda da yer almaktadır. Ayrıca, Ürdün Standartlar ve Metroloji Organizasyonu (JSMO), Helal Gıda (TC1), Helal Hizmet Veren Yerler (TC3), Enerji Verimliliği ve Yenilenebilir Enerji (TC4) olmak üzere 3 teknik komitenin de üyesidir.
  
İç piyasada üretilen ve ihraç edilecek ürünler için helal belgelendirmesi zorunluluğu bulunmamaktadır. Gıda ürünleri için Ürdün helal sertifikası ve logosunu veren tek kuruluş bir hükümet organı olan JSMO’dur. Ürdün'ün yeni pazarlara girmesi, ihracatını yeniden canlandırması ve çeşitlendirmesi amacıyla 2014 yılında JSMO “Gıda için Ürdün Helal Sertifikası” alma projesini başlatmıştır. Bu kapsamda, toplam 6 gıda üreticisine helal belgelendirmesi yapılmıştır.
 
JSMO tarafından “Talimatlar No. (10) 2015 yılı için Ürdün Helal Belgesi ve Logosunun Verilmesi” başlığı altında mevzuat ve şartları içeren bir talimat 01/02/2016 tarihli ve 5378 sayılı Resmi Gazete’de yayımlanmıştır. Bu çerçevede, ithalat sırasında, eğer ürün üzerinde bir helal logosu bulunuyorsa, sevkiyatta helal sertifikasının doğruluğunu gösteren aslına uygunluk ve akreditasyon belgesinin sunulması gerekmektedir.
 
Ürdün’de bir ürüne helal belgelendirmesi yapılacaksa, SMIIC standartlarına göre uyumlaştırılan Talimat No. (10)'a uygun olarak değerlendirilir. SMIIC üyesi ülkelerce düzenlenen helal belgeleri otomatik olarak kabul edilmektedir. Diğer ülkelerce düzenlenen belgeler ise uygunluğu JSMO tarafından doğrulandıktan sonra kabul edilmektedir.

 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
   
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.