T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Avrupa Kıtası
  3. Dış İlişkiler
  4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
  5. Almanya
Almanya

Almanya

Nüfus

80.457.837

Başkent

Berlin

Para Birimi

Avro (€)

Ticaret Hacmi

30,6 milyar ABD$

Müslümanların Oranı

% 5

GSYH/KB (Nominal)

50.800 $

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
Almanya’nın nüfusu yaklaşık 83 milyon seviyesinde olup nüfusun %5,1’i (yaklaşık 4,3 milyon) Müslümandır. Son dönemde bu rakam Müslüman ülkelerden gelen göçle birlikte hızlı bir şekilde artmaktadır. Almanya’daki Müslümanların arasında en çok Türk nüfusu bulunmaktadır ve aynı zamanda Müslümanlar Almanya’da en büyük göçmen grubunu oluşturmaktadır.
 
Almanya’daki helal pazarının büyüklüğünün 5 milyar avro civarında olduğu tahmin edilmektedir. Canlı hayvan kesimindeki kanuni kısıtlamalara rağmen en büyük kalem et ürünleridir. Helal işaretli ürünler genel olarak Türklerin veya Müslümanların işletmelerinde sunulmaktadır.
 
2010 yılı itibariyle Almanya’da 400’ün üstünde firma tarafından piyasaya helal ürün sunulmuştur. Helal belgeli ürünlerin kısıtlı olmasından dolayı bu ürünleri tercih edenlerin sayısının düşük olduğu, helal belgeli ürün sayısının artması ve tüketicinin bilinçlenmesiyle birlikte talebin de artacağı değerlendirilmektedir.
 
 
Almanya’da helal belgelendirmesi zorunlu tutulmamaktadır. Almanya’da helal ürün belgelemesi yapan bazı kuruluşlar aşağıda sıralanmıştır. Helal sertifikaları gıda, kozmetik ve ilaç sektörlerine verilmektedir.
 
 
Almanya’da akreditasyon faaliyetinde bulunan milli kuruluş, Uluslararası Laboratuvar Akreditasyonu Birliği İşbirliği (International Laboratory Accreditation Cooperation - ILAC) nezdindeki Alman Akreditasyon Kurumu’dur (Die Deutsche Akkreditierungsstelle GmbH’tır- DAkkS).
 
Almanya’da satılan 27 farklı et ürününde yine 27 farklı helal işaretinin bulunduğu, birçoğunda ise kasten hilal, yeşil renk, Arapça harfler, İslam’ı çağrıştıran motifler ve “%100 helal” gibi ibarelerin kullanıldığı, bununla birlikte işbu işaretlerin hiçbir resmi veya İslami bir otoriteye bağlı olmadığı, birçoğunun ise şirketlere ait tasarımlar olduğu tespit edilmiştir. Bu minvalde, İslami kriterlere göre helal sertifikası veren ve resmi makamlarca da muhatap alınan kurumların verdikleri sertifikaların güvenilirliği tüketiciler tarafından sorgulanabilir hale gelmiştir.
 

Almanya’nın Köln şehrinde yılda bir kez düzenlenen uluslararası Anuga Gıda Fuarında helal ürünler de sergilenmektedir. Söz konusu fuar içerisinde “Anuga Helal Pazarı” başlığı altında helal ürünler yer almaktadır. Ayrıca, “Halal Hannover” isimli fuar da ilk kez 6-8 Mart 2020 tarihleri arasında düzenlenecektir.
 
İSTATİSTİKLER
 
Helal potansiyeline sahip ürün grupları ile ilgili dış ticaret istatistiklerine buradan ulaşabilirsiniz.
 
EK BİLGİLER
 
Yekili Kuruluşlar
 
Etkinlik Takvimi
 
Mevzuat
 
 
 
 
Takvim detayı için tıklayınız.
 
 
Ticaret Bakanlığı Müşavirlikler Sitesine Erişim İçin Tıklayınız.