T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
 1. Ana Sayfa
 2. Dış İlişkiler
 3. Okyanusya Kıtası
 4. Ülke Bazlı Helal Düzenlemeler
 5. Yeni Zellanda
Yeni Zellanda

Yeni Zellanda

Nüfus

4.925.477 (Temmuz 2020 tah.)

Başkent

Wellington

Para Birimi

Yeni Zellanda Doları (NZD)

Ticaret Hacmi

162,45 milyon ABD$

Müslümanların Oranı

% 1,3

GSYH/KB (Nominal)

39.815 ABD$ (2019 tah.)

HELAL KONUSUNDA GENEL BİLGİLER
 
5 milyonluk nüfusunun yalnızca %1,3’ü Müslüman olan Yeni Zelanda, önemli bir gıda ihracatçısı olarak helal belgelendirme konusunda gelişmiş bir sisteme sahiptir.

Önemli bir hayvansal ürün üreticisi olan Yeni Zelanda, başta Körfez ülkeleri olmak üzere İslam coğrafyasının önemli bir tedarikçisi konumundadır.

Helal Belgelendirme Faaliyetleri
 
Helal hayvansal ürün ihracatında belgelendirme zorunluluğu bulunmaktadır. Belgelendirme kuruluşları Uluslararası Helal Akreditasyon Forumu (IHAF) üyeliği de bulunan Avustralya ve Yeni Zelanda Müşterek Akreditasyon Sistemi (Joint Accreditation System of Australia and New Zealand - JASANZ) tarafından ISO/IEC 17065’e (Uygunluk değerlendirmesi - Ürün, proses ve hizmet belgelendirmesi yapan kuruluşlar için şartlar) göre akredite edilmiştir. JASANZ akreditasyonu dışında ISO/IEC 17065 muadili bir standarda göre akredite olmuş belgelendirme kuruluşlarının düzenlediği helal belgeleri de kabul görmektedir.
 
Ülkede helal konusunda milli standartlar bulunmaktadır. Bunlar;
 
Helal Kasap için;
 • NZQA 21623: Bir et işleme operasyonunda helal kesim gereksinimleri hakkında bilgi seviyesine ilişkin yeterlilikler (Demonstrate knowledge of Halal slaughter requirements in a meat processing operation)
 • NZQA 25926: Helal et ve et ürünlerinin üretimi ve sertifikasyonu konusunda İslami kurallara ilişkin yeterlilikler (Demonstrate knowledge of Shariah in the production and certification of Halal meat and meat products)
 • NZQA 25927: Bir et işleme operasyonunda helal et üretimi (Produce Halal Meat in a meat processing operation)
 
Helal Kalite Güvence Uzmanı için;
 • NZQA 21623: Bir et işleme operasyonunda helal kesim gerekliliklerine ilişkin yeterlilikler (Demonstrate knowledge of Halal slaughter requirements in a meat processing operation)
 • NZQA 25926: Bir et işleme operasyonunda İslami kurallara ilişkin yeterlilikle (Demonstrate knowledge of Shariah in the production and certification of Halal meat and meat products)
 • NZQA 25924: Helal gıda belgelendirmede tetkik için şartlara ilişkin yeterlilikler (Demonstrate knowledge of audit requirements in the certification of Halal food and food products.)
Helal Uygunluk Değerlendirme Kuruluşları
 
Yeni Zelanda İslami Gelişme Vakfı (New Zealand Islamic Development Trust - NZİDT)
Yeni Zelanda İslami Dernekler Federasyonu (The Federation of the Islamic Associations of New Zealand – FIANZ)
 
Ülkede, Temel Sanayiler Bakanlığı tarafından tanınmış iki helal belgelendirme kuruluşu faaliyet göstermektedir. Bunlardan Yeni Zelanda İslami Gelişme Vakfı (New Zealand Islamic Development Trust - NZİDT) ISO 17065’e göre akredite bir kuruluş olup et, süt, kanatlı eti ile diğer gıda ürünlerinde helal belgelendirme yapmaktadır. Bir diğer helal belgelendirme kuruluşu olan  Yeni Zelanda İslami Dernekler Federasyonu (The Federation of the Islamic Associations of New Zealand - FIANZ) belgelendirmenin yanı sıra helal kesim yapan kasaplar ile helal kalite güvence uzmanlarına yönelik olarak ilgili Yeni Zelanda Standardına göre eğitim düzenlemektedir.

 
Bu internet sitesindeki bilgiler Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) tarafından sadece genel bilgilendirme amacıyla verilmiştir. İçerik ve bilgiler periyodik olarak gözden geçirilmekte, doğruluğu, bütünlüğü ve güncelliği amaçlanmaktadır; ancak Kurum içerikle ilgili herhangi bir sorumluluk üstlenmez veya verilen bilgilerin doğruluğunu garanti etmez.
HAK'ın internet sitesi, Kurum tarafından sağlanmayan veya Kurumla herhangi bir şekilde bağlantılı olmayan harici internet kaynaklarına doğrudan erişim sağlayan bağlantılar içerebilir. Kurum, bu sitede yer alan bağlantılardan hiçbir sorumluluk kabul etmez ve bunlardan sorumlu tutulamaz.
Bu internet sitesindeki bilgiler Kurumun önceden onayı olmaksızın ve kaynağa atıf yapılmaksızın çoğaltılamaz veya kullanılamaz.