T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk

Benzer Başlıklar

  1. Ana Sayfa
  2. Haberler
  3. 15 Ekim 2022

Türkiye ile Katar Arasında Helal Kalite Altyapısı Alanında Mutabakat Zaptı İmzalandı

Türkiye Cumhuriyeti ile Katar Devleti arasında helal kalite altyapısı alanında iş birliğini geliştirmeye yönelik mutabakat zaptı; 14 Ekim 2022 tarihinde Katar Emiri Sn. Temim bin Hamed es-Sani’nin ülkemizi ziyareti kapsamında Cumhurbaşkanımız Sn. Recep Tayyip ERDOĞAN’ın ev sahipliğinde düzenlenen törende imzalandı.


Türkiye adına Ticaret Bakanı Sn. Dr. Mehmet MUŞ ve Katar adına Halk Sağlığı Bakanı Sn. Dr. Hanan Mohamed Al KUWARI  tarafından imzalanan mutabakat zaptı ile; Helal Akreditasyon Kurumu (HAK) ve Katar Halk Sağlığı Bakanlığı Gıda Güvenliği ve Çevre Sağlığı Başkanlığı arasında eğitim ile bilgi değişimi alanları başta olmak üzere yürütülecek ortak faaliyetler vasıtasıyla iş birliğinin geliştirilmesi, ayrıca HAK tarafından akredite edilen helal belgelendirme kuruluşlarınca düzenlenen helal belgelerinin Katar Devleti tarafından doğrudan tanınmasına ilişkin ortak çalışmalar yürütülmesi amaçlanmaktadır.

Ticaretteki teknik engellerin üstesinden gelinebilmesi, helal belgeli ürün ve hizmet ticaretinin potansiyelinin güçlendirilebilmesi ve küresel seviyede işleyen güvenilir bir helal belgelendirme sisteminin oluşturulabilmesi adına HAK tarafından bugüne kadar Kazakistan, Pakistan, Azerbaycan, Özbekistan, Cezayir, Sudan ve Kırgız Cumhuriyeti’nde ilgili kurumlarla mutabakat zabıtları imzalanmıştı.

Bu çerçevede, İslam Ülkeleri Standartlar ve Metroloji Enstitüsü (SMIIC) üyesi olan Katar’la imzalanan bu mutabakat zaptı da bu alanda ülkelerimiz arasında hem ikili ilişkilerin geliştirilmesine hem de uluslararası düzeyde iş birliğinin artırılmasına katkı sağlayacaktır.