T.C. Helal Akreditasyon
Sorularınız İçin Tıklayın
Sorularınız İçin

+90 (312) 939 08 00

M.K. Atatürk
  1. Ana Sayfa
  2. Dış İlişkiler
  3. Uluslararası Kuruluşlar
  4. İslam Ülkeleri Ticaret Sanayi ve Tarım Odaları Birliği (ICCIA)

İslam Ülkeleri Ticaret Sanayi ve Tarım Odaları Birliği (ICCIA)

1976 yılında Dış İlişkiler Bakanları İslam Konferansı’nın İslam ülkelerinin İslam ülkeleri arasındaki ticareti ve işbirliğini artırmak amacıyla İslam ülkelerini bir araya getirecek bir ekonomik kuruluş kurmayı kararlaştırmışlardır. Bu çerçevede, ilk İslam Ülkeleri Ticaret ve Sanayi Odaları Konferansı 17-21 Ekim 1977 tarihlerinde İstanbul’da özel sektörün katılımı ile gerçekleştirilmiştir. Konferansta kuruluşun kanunu oybirliği ile kabul edilerek İslam Ülkeleri Ticaret Sanayi ve Tarım Odaları Birliği kurulmuştur. 1979 Pakistan’ın önerisi üzerine Kuruluş’un merkezinin Karaçi’de kurulmasına karar verilmiştir. Kuruluş, İslam İşbirliği Teşkilatı’na (İİT) bağlı bir kuruluş olup 57 üye ülkenin özel sektör kuruluşlarını temsil etmektedir. Üyeleri Ulusal Oda ve Birlikler ve Oda ve Birlik Federasyonlarıdır.

İslam ülkeleri arasında ticaret, sanayi, bilgi teknolojileri, sigortacılık, gemi taşımacılığı, bankacılık alanlarında işbirliğini teşvik etmesi ve yatırım fırsatlarını ve ortak girişimleri özendirmek Kuruluş’un görevleri arasındadır.

Ayrıca Kuruluş;

 

  • Üye ülkeler arasında özel sektör iş birliğinin güçlendirilmesi
  • Helal sektörün desteklenmesi ve zekatın İslami ekonomide önemi konusunda farkındalık yaratılması
  • İslam Ülkeleri arasındaki ticaret hacminin arttırılması
  • Özel sektöre yönelik ve iş forumlarının düzenlenmesi
  • Çalıştay, eğitim programları, fakirlikle mücadele pazarlama ve yönetim becerilerinin artırılması, cinsiyet eşitliği, kadının ekonomiye gücünün desteklenmesi, KOBİlerin desteklenmesi ve geliştirilmesi, mikrofinanstan faydalanmak, kadın ve genç girişimciliğin geliştirilmesi konularında hizmet vermektedir.

Başkanlığını Suudi Arabistan Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Abdullah Saleh Kamel yürütmektedir. Başkan yardımcılığını Katar Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Sheikh Khalifa Bin Jassim Bin Mohd Al-Thani, Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği Başkanı Rıfat Hisarcıklıoğlu ve Mısır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Ibrahim El Arabi yürütmektedir.